| mtw123 a întrebat:

Am trimis un laptop in garanție la depanero deoarece i s-a rupt butonul de space. Bun, am primit un mesaj ca au fost comandate piesele, dar nu stiu ce piese ar fi trebuit comandate pentru un simplu buton. Nimeni nu m-a anunțat de preț, a trebuit sa sun eu ca sa aflu. Prețul este de 180 de lei, deși produsul e in garanție nu ar fi trebuit sa fie reparat pe garanție? I am întrebat cam cand ar sosi piesele, n au știut sa mi răspundă. Am cerut si schimbarea windowsului, eu deținând Windows 7 ( nu stiu sigur daca a avut licența, laptopul nu a venit cu Windows, windowsul a fost instalat la un alt service, bănuiesc ca a avut licența, nu? Deci or sa pună tot Windows 7?
Un Windows ce preț are cu drivere cu tot?
Văd rog sa răspundeți.
Funda

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. esti extrem de obsedat de intrebarea asta
2. daca ai rupt butonul de space nu intra in garantie
3. de ce i ai pus sa iti mai instaleze windows ul? Poate te trezesti ca trebuie sa cumperi licenta si te ai scos de vreo 700-800 lei cat e licenta
4. nu ai si tu un prieten care stie sa instaleze windows uri?

| William a răspuns:

De asta nu imi plac mie laptopurile, cand te prind aia de la service, te jupoaie de bani si te fac sa atepti o luna pentru o reparatie de doua ore iar daca ai ghinion, iti mai schimba din piesele bune cu altele mai proaste. Ma mir ca nu ti-au gasit si alte "defectiuni". Daca nu vrei sa iti puna tot windows 7 trebuia sa le spui, nu sa ii lasi sa ghiceasca. Windows 7 costa vreo 800 de lei, dar cine stie ce "oferta" iti vor face ei.

| mtw123 explică (pentru William):

Pai bănuiesc ca ar trebui sa ma anunțe de preț, nu?

| Superior a răspuns:

Nu are rost sa dai banii pe windows...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei cel mai probabil vor sa iti inlocuiasca toata tastatura, nu un singur buton, cum e si normal. Nu se gasesc butoane (atat de usor) pe cum se gasesc tastaturile. In legatura cu banii pe care ti i-au cerut nu stiu ce sa iti zic fiindca eu nu am dus nimic in garantie, dar probabil o sa primesti si alte raspunsuri care sa te lamureasca. Si in privinta Windows-ului cel mai probabil nu il ai cu licenta. Adica daca ti-au cerut cei de la service mai mult de 150 de lei atunci probabil e cu licenta. Daca nu, nu e si cei de la garantie nu iti pot instala Windows-ul full in mod legal fiindca le va cere un cod (codul ala costa bani) pe care nu ar trebui sa il ceara daca e Windows-ul cumparat, nu piratat.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca nu e greu sa procure alt buton, nu? Si chiar si asa, daca nu e tastatura de Asus ROG, nu are cum sa coste 180 lei, cu banii aia iau un Red Dragon Centaur. Aia de pe un laptop oarecare face 40-50 lei. Chiar si asa, laptop-ul era in garantie, trebuia facut tot gratis. Si el poate face ultimul cuvant spus de tine, varianta verb cu windows-ul lui, acasa...

| mtw123 explică (pentru anonim_4396):

Cand mi-a fost instalat windowsul prima oară a fost undeva la 70 de lei. Acum nu mi au spus un preț exact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mtw123):

Mda... Nu e cumparat, e piratat. Deci te va costa mult daca vrei sa il reinstaleze. Mai bine faci tu ca e chiar usor.

| Iobagul1234 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat aceeasi problema eu iti recomand sa iti cumperi tu toate piesele de care ai nevoie si sa il repari tu singur si daca ai nevoie de ajutor poti cauta un tutorial pe Youtube