| Gerula88 a întrebat:

Am uitat codul pind al telefonului de la Huawei P10 lite ce pot sa fac? Am incercat sa intru in bios-ul telefonului sa ii dau hard reset dar nu imi intra.Nu am absolut nici o idee de ce.

2 răspunsuri:
| rmarius18 a răspuns:

Daca te referi la codul PIN, acesta nu este al telefonului ci al cartelei. Suna la relatii clienti si cerele codul PUK.
Vei introduce de 3 ori codul pin gresit si apoi ti se va cere codul PUK. Il introduci dupa care ti se va solicita s aintroduci oun nou cod PIN.

Nu cred ca ai treaba la reset din Bios! Atentie Android a facut ceva o modificare recenta si daca dai reset din biosul telefonului (ca si cum ar fi telefonul nou) ti se va cere vechiul cont de google folosit.

Daca nu il stii cred ca e pa telefonul... ceva gen cloud de la Apple.

Stie careva detalii despre aceasta schimbare?

| CM7YRE a răspuns (pentru rmarius18):

Ca o "adaugare". Daca dai reset din "biosul telefonului", si-ti cere contul, ideea e sa faci un bypass. Metoda se numeste FRP unlock/remove/bypass si conta in a profita de bug-uri/glitch-uri sau orice altfel de "treceri peste". Se poate face si la 9.0 si la multe telefoane (nu garantez pentru toate, dar in proportie maricica se poate face). La IOS insa, e mult mai greu (e usor pentru cine "stie". Metode exista, dar ce-i concret e ca e mult mai ieftin sa faci un "bypass" de Android decat unul de IOS)