| XxVladxXDD a întrebat:

Am ul laptop de la Acer de 3 ani.I-am dat upgrade de la win7 la win10. Uneori când îl deschid stau vreo 10 secunde și se închide. Dacă am noroc stă vreo 3 min. aprins. Ce să fac?
PS. Nu prea mă pricep în calculatoare.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Daca se inchide in 10 secunde de cand il pornesti din buton inseamna ca nici nu apuca sa intre in Windows ceea ce inseamna ca nu are legatura cu sistemul de operare. Daca mai zici ca se si inchide, pare mai degraba o problema hardware.

La laptop, prima verificare ar fi daca procesorul se raceste (daca merge ventilatorul).
Altfel, in timp se mai pot defecta componentele (placa de baza, placa video).

Daca poti, verifica racirea procesorului. Daca nu poti sau nu o rezolvi asa: mergi cu el la un service.