| Mihai45665445676 a întrebat:

Am un amplificator audio mar4 de 2x300w și am băgat la computer și văd că nu se aude prea tare, se aude încet la jumătate din puterea sa reală și amplificatorulu este profesional și n-am decât 2 butoane la el și mi-ar trebui un mixer ca să regleze sunetul dar cum n-am unul mixer am pus un Amplificator care are un fel de butoane ce pot regla sunetul muzicii la celălalt Amplificator și vreau să vă întreb dacă este vreo problemă să se ardă vreo ceva. Fiindcă am luat semnal audio dintr-un amplificator audio de 20 wați și am luat de la spate de la ieșirea de la boxe un cablu și am băgat în semnalul de la celălalt Amplificator audio profesional, am fost nevoit sa fac așa fiindca nu am un mixer momentan și mă întreb dacă ar fi vreo problemă să îmi poata arde amplificatorulu profesional.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa asculti in casa la amplificator de 2x300W, atunci pregateste-te sa ti se sparga tampanele si/sau chiar sa mori.

| Mihai45665445676 explică (pentru Bula):

Tremurii lângă el, nici măcar nu mai aud muzica aud doar cum se zgâlțâie ușile și ferestrele,

Bula
| Bula a răspuns:

Daca amplificatorul este profesional, atunci are intrare standard "Line In" (nivel de semnal 0.7V), dar poate avea si alte tipuri de intrare (Mic, Aux etc.), fiecare cu alt nivel de semnal.
Daca placa de sunet din calculator are iesire tip "Line Out", atunci la nvel de semnal de baza (0dB) amplificatorul va scoate volumul maxim (2x300W). Aceasta putere insa necesita si 2 boxe de difuzoare cu putere mai mare de 600W, pe fiecare canal (boxe pentru concert in aer liber).

Daca placa de sunet din calculator are doar iesire "Aux" (nivel de semnal 50mV) si o conectezi la intrare "Line In", atunci puterea de iesire chiar va fi mult mai mica (sub 2W pe canal)

Daca conectezi intrarea "Line In" la un semnal mai mare (peste 0.7V) atunci amplificatorul se va auzi distorsionat, iar dupa un timp se si poate arde (etajul final, sursa de curent sau boxa conectata).

Cel mai bine este sa folosesti etaje compatibile in lantul de amplificare, pentru a avea calitate la redare, dar si siguranta la exploatare.

| Mihai45665445676 explică (pentru Bula):

Nu am placă audio in computer am aux din placa de baza a computerului, ce metodă as putea face fara sa cumpăr un mixer, Fincă nu prea mai am banii,,,, mă gândesc as putea să pun înainte la intrare in Amplificator la intrare semnal un aparat din ăla China la 30 de lei cu stik Fincă ăla are și reglaje de sunete și are circa 5 sau 10 wați nu as putea să scot firele de la difuzorul al aparatului acela și să bag in amplificator ca semnal audio? Sau ce altceva as putea sa fac, să cumpăr o placă audio la computer ar fi mai bun s-ar auzi la puterea reală a Amplificatorului?!
Dacă bag doar statia singură se aude ca și la 50 de wați

| Bula a răspuns (pentru Mihai45665445676):

Poti folosi orice pre-amplificator care are intrare "Aux" si iesire 2Line Out".

ATENTIE MARE la puterea REALA a boxelor folosite!
Puterea de iesire va fi cu peste 100 ori mai mare ca si cu semnal de intrare de la "Aux"!

| Mihai45665445676 explică (pentru Bula):

Am lasat-o asa cu cum am bagat-o pana acum ca vad cai ok pana acum,

| Mihai45665445676 explică (pentru Bula):

Auziți domnule se poate întâmpla ceva rău să se ardă amplificatorulu sau profesional etajul final ceva?
Fincă am luat semnal audio dintr-un alt Amplificator de vreo 20 de wați pe canal, apropo eu la primul Amplificator de 20 de wați am dat sonorul la 4, el merge până la 10 dar am dat sub peste încet,, să fie vreo problemă oare?

Cu mixerul o să se audă așa tare cât semnal audio da un mixer audio pe ieșire la Amplificatorulu audio? Wați?

| Bula a răspuns (pentru Mihai45665445676):

Primul amplificator nu va da "wati", ci "VOLTI", adica pana la tensiunea de alimentare (20-50V, cat are), fiindca nu va trece curent mare, dar tensiunea este foarte mare (si impedanta mare).
Se poate arde chiar si intrarea amplificatorului (adica tranzistoarele de la etajul de intrare), daca temsiunea semnalului este prea mare.

| Mihai45665445676 explică (pentru Bula):

Am înțeles vă mulțumesc!

| halogen001 a răspuns:

Depinde de amplificatorul de 2x300, de amplificatorul de 20. Daca amplificatorul de 2x300 are intrarea sensibila la tensiuni mari, se poate arde intrarea daca primeste un semnal prea mare de la amplificatorul de 20. Daca nu s-a stricat nimic pana acum, atunci presupun ca merge bine asa, dar pentru siguranta mai mare se pot pune rezistori, condensatoare sau potentiometre ca sa fie mai separata intrarea amplificatorului de 2x300 de iesirea amplificatorului de 20 (sau macar cate un rezistor de 5k-20k in serie pe fiecare canal).