| tudyrudarel a întrebat:

Am un aparat cu care vad toate posturile din Romania care merge prin internet( vizyon 800 IPTV) si vrea sa va întreb daca conectez prin cablu hdmi 4k la LG smart tv 4k, pot vedea la televizor 4k? Sau trebuie sa fie si aparatul 4k?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Http://vizyoniptv.eu/box-iptv-vizyon/
Scrie clar "canale digitale de înaltă definiție (Full HD 1080p)". Deci nici vorba de 4K. Si daca sursa nu este 4K, degeaba cablul si televizorul sunt, tot Full HD este maximum posibil, in rezolutie nativa. Acum, televizorul se poate sa aiba o optiune de "upscaling" si sa aduca imaginea la o rezolutie apropiata de 4K, dar nu stiu cat de bine functioneaza in cazul tau. Daca exista asa ceva in specificatiile televizorului, poti incerca, dar nu te astepta la minuni.

| tudyrudarel explică (pentru JackR):

Deci daca sursa care se leaga la televizor nu este 4k, atunci nu se poate vedea la televizor 4k chiar daca acesta are aceasta functie?

| JackR a răspuns (pentru tudyrudarel):

Corect! Tot ce poti face, asa cum am scris mai sus, este sa folosesti optiunea de "upsampling", daca exista in specificatiile televizorului. Altfel, ce-ti da sursa este ce vezi pe ecranul televizorului.