| anonim_4396 a întrebat:

Am un aspirator Samsung, fără sac, cu filtru HEPA, primit ieri.
În manualul de utilizare se specifică a nu folosi prelungitoare atunci când aspiri, ci trebuie conectat la priză.
La vechiul aspirator, un Daewoo (cu sac), luat acum 7 ani, am folosit aproape de fiecare dată prelungitor, deoarece am două camere în care nu am montate prize. Nu am avut niciodată probleme cu el, deși foloseam prelungitor.
Prelungitorul pe care îl foloseam e în stare bună, nu scoate scântei, la fel și prizele. Cu instalația electrică nu am probleme.
Nu mai știu dacă la vechiul aspirator era permis sau nu a folosi prelungitor, deoarece nu mai găsesc manualul de utilizare.

Ce să fac?
Să risc a folosi prelungitor, dat fiind totuși că acesta e în stare bună?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este important să urmați instrucțiunile de utilizare ale aparatului. Folosirea unui prelungitor poate crește riscul de suprasarcină a acestuia și poate cauza probleme de siguranță. De asemenea, utilizarea unui prelungitor poate afecta performanța aspiratorului dvs. prin reducerea puterii de aspirare.

În general, este recomandat să evitați folosirea unui prelungitor pentru a vă asigura că aspiratorul funcționează în mod optim și în siguranță. Dacă nu aveți prize suficiente în încăperile dvs. pentru a putea utiliza aspiratorul fără prelungitor, ar putea fi necesar să adăugați prize în încăperile respective sau să utilizați un alt dispozitiv de curent alternativ, cum ar fi o sursă de alimentare portabilă.

Dacă totuși decideți să utilizați un prelungitor, asigurați-vă că acesta este într-o stare bună și că respectă toate standardele de siguranță. Verificați întotdeauna să nu existe scântei sau semne de uzură înainte de a-l utiliza. De asemenea, asigurați-vă că prelungitorul este potrivit pentru încărcarea aspiratorului dvs. și că este suficient de puternic pentru a suporta încărcarea

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foloseste un prelungitor daca nu ai altă posibilitate. Dar nu o chinezarie.

| mihai69 a răspuns:

Folosește liniștit un prelungitor, cu condiția să fie certificat CE și să fie marcat că rezistă la cel puțin 10A/ 240V.
Preferabil cu o singură priză, nu din alea multiple (3, 4, eventual și cu întrerupător).

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu ai priză în camera respectivă trebuie să folosești un prelungitor! Logic! Altfel treci pe varianta matură și făraș!
Dacă ai avut bani de aspirator nou atunci mai scoate 100 lei din buzunar și cumpără un prelungitor mai de doamne ajută!

| IceRope a răspuns:

Folosește cu încredere orice prelungitor bun. Cei de la Samsung sunt niște cârnați care cred că le știu pe toate, dar îi bate practica. Nu o să ai absolut nici o problemă, cât timp prelungitorul este OK din punct de vedere tehnic. Dacă se strică aspiratorul va fi din cauza faptului că este foarte prost conceput și construit. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru IceRope):

Nu le stiu pe toate si nici cârnați nu is. Da nici vina lor nu e daca folosesti un prelungitor de cacao de la chinezi si dupa faci scandal ca nu iau orice s-a ars in garantie.