| MihaiEnescu a întrebat:

Am un ASUS cu procesor i5 si as vrea sa stiu si eu cum imi activez turbo boost-ul?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Nu toate procesoarle I5 au turbo-boost, oricum este automat.
pentru monitorizare foloseste utilitara asta https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=19105 daca are turbo-boost procesorul tau desigur.

| MihaiEnescu explică (pentru al3xander):

Are turbo boost uite modelul http://www.cel.ro/......20m-2gb-l/

| al3xander a răspuns (pentru MihaiEnescu):

Pai dupa cum ziceam se activeaza automat

| MihaiEnescu explică (pentru al3xander):

Mai am o problema...laptopu dupa cum ai vazut are placa video integrata si placa video Geforce 720M, daca dau click dreapta sa-mi deschida jocu cu placa video geforce, nu mi-l deschide.Il pot deschide doar cu placa video a laptopului...cum pot rezolva problema?big grin

| al3xander a răspuns (pentru MihaiEnescu):

Te duci in NVIDIA Control Panel - > Manage 3D Settings - > tab-ul "Program Settings" -> adaugi sau selectezi jocul respectiv -> la "Select the preferred graphics processor for this program:" selectezi "High-Performance Nvidia Processor." de asemenea in BIOS trebuie sa fie o optiune pentru a dezactiva total placa video integrata ca sa o poti folosi doar pe aceea dedicata.
PS: mai sunt jocuri in care poti selecta ce placa video vrei sa folosesti pentru ele, tip "Hard Reset"

| MihaiEnescu explică (pentru al3xander):

In BIOS m-am uitat si n-am vazut nimic...dar nu cred ca are nimic daca merg ambeleplaci video...adica laptop-ul isi ia el placa video de care are nevoie? Ca am vazut ca are auto-select la NVIDIA Control Panel!

| al3xander a răspuns (pentru MihaiEnescu):

Laptop-ul cand deschizi un program (ma refer la jocuri) se poate deschide cu aia integrata sau cu aia dedicata acum depinde de setari. daca tu zici ca in meniul de la nVIDIA este auto-select presupun ca in functie de aplicatie/joc isi selecteaza singur placa, adica de exemplu pentru aplicatii desktop (gen browsere de internet, animatii de la windows etc.) logic ca nu o sa foloseasca placa video de la nVIDIA si pentru jocuri foarte puternice o sa se selecteze automat pe nVIDIA. eu am avut un client care avea un laptop la fel ca la tine, cu 2 placi video si in BIOS avea optinea sa dezactivezi placa video integrata. laptop-urile/calculatoarele cu 2 placi video (integrata si dedicata) sunt pentru birou (folosesti numai placa video integrata si asa consumul bateriei este foarte redus) si pentru jocuri (folosesti placa video dedicata pentru performante mri insa consumul va fi si mai mare).

7 răspunsuri:
| ITMania a răspuns:

E automat.