| GabiIancu2001 a întrebat:

Am un buget de 2100 maxim 2200 de lei în care trebuie sa mai incadrez la alegerea unui unui laptop sau PC ( full cu tot cu monitor și toate cele ).Că jocuri as vrea sa ruleze cs go,lol,dota ( jocuri d-astea mai vechi sunt conștient că mai mult nu se poate in bugetul asta). Deci ce sa aleg un laptop sau PC in banii ăștia? Dau funda, sa răspundă cei ce știuwinking

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| EusebiuPWN a răspuns:

Salut, iti recomand un PC. Din pacate e vorba de un buget mic, mai ales ca trebuie sa incapa si un monitor, mouse si tastatura.
Iti recomand asa ceva: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3298704/
-Monitor cu rezolutie full hd, iesiri HDMI si VGA, numa` bun pentru filme, jocuri la acest pret.
-Kit Tastatura si mouse de la marvo.
-Procesul o sa se descurce fara probleme in titlurile mentionate, si nu numai, te poti juca si gta 5 pe niste setari decete.
-Placa de baza ce sustine procesorul fara a fi nevoie de un update de bios, in rest ofera lucruri basic.
-Sursa de la njoy, nu e tocmai cea mai de calitate, insa pentru configuratia asta e perfecta, poate sustine si viitoare upgrade-uri.
-HDD 1tb 7200rpm, suficient pentru jocuri, filme si ce mai vrei tu sa pui pe el.
-Carcasa bine aerisita, avand doua ventilatoare in partea frontala cu led, componentele vor incapea fara probleme.
-Placa video AMD de ultima generatie, va rula fara probleme titurile mentionate, ba chiar mai mult.
-4 gb ram ddr4, 2400mhz, cl15. Aici intrevine problema, iti recomand sa mai adaugi inca un modul de ram fix la fel cand ai ocazie, pentru ca in anumite jocuri o sa fii limitat pe partea de ram.

Daca vrei sa vezi cum o sa se descurce in anumite jocuri, poti sa cauti pe Youtube "g4560 560 2gb", sa-ti faci o idee.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

PC fara indoiala. Se poate mult mai mult in banii astia daca ii folosesti cu cap. CS Go/LOL/DOta sunt niste mizerii pe care le poti juca cu grafica integrata fara probleme. Mai bine ai zice ce calculator ai acum, sunt sigur ca putem pastra cate una-alta din el ca sa mai economisim niste bani.

| Komarov a răspuns:

Alege PC, din cauza ca vei avea in acel buget piese mult mai calitative si mai durabile fata de cum ai avea intr-un laptop, laptopurile pentru gaming adevarat sunt costisitoare, iar cele autohtone iti vor merge 2-3 ani pana ve ceda Chipset-ul video. PC de ce? ai aerisirea mult mai buna si circulatia aerului mult mai superioara in carcasa fata de un laptop, temperaturi cat de cat mici, poti face upgrade cand doresti, si cand dispui financiar de o piesa mai buna oricand. Iar in acel buget iti recomand AMD, pentru ca e mult mai ieftin decat un Intel, si da acelasi randament. Deci avantajul cel mai mare PC-ul e configurabil-upgradabil oricand, pe cand un laptop se va limita doar la upgrade de memorie RAM si Hard Disk, mai ales ca acum la laptopuri se prefera acest down-size si vor deveni din ce in ce mai inghesuite acele chipset-uri. Sper ca te-am ajutat spor