| Perisoara_Alex_1992 a întrebat:

Am un cablu de net care are viteza 500mb/s dar acesta nu este bagat direct in pc, acesta este bagat in router care suporta max 100mb/s. Din router pleaca alt cablu identic cu cel de internet in calculator, as dori sa stiu daca calculatorul va avea 500mb/s sau va avea cat suporta routerul? Adica 100mb/s

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Viteza unei retele de calculatoare este data de viteza celui mai lent element ("weakest/slowest link"). In cazul tau, 100 Mb/s. Poti avea 500 Mb/s daca schimbi routerul cu unul Gigabit (1000 Mb/s) sau cuplezi calculatorul direct la internet, adica nu mai folosesti router-ul actual, si numai in conditiile in care placa de retea a calculatorului este Gigabit.