| anmardany a întrebat:

Am un calculator cam vechi care nu reusesc nici cum sa il repar, imi apare urmatoarea eroare din prima secunda dupa ce ii dau drumul, "the computer can't be start, please contact Dell System Support or your system manager to prevent damage" si sta acolo ori ce am incercat, am resetat biosul, am scos pe rand fiecare piesa, am schimbat sloturile ramilor, am schimbat sursa, am schimbat chiar si procesorul, radiatorul, coolerul, nimic, deja explodez, configuratia:

Placa de baza : sincer chiar nu stiu, in everest zice NOT FOUND, cam ciudat
HDD: IDE Sata 20GB WD - pe asta e windowsu
Controler raid - sata2 160gb WD
Video : Nvidia mx440 (64mb)
Rami : SDRAM 166 - 256x2

PS: daca dau mai multe porniri apare acea cum ca se incarca, pornirea biosului dar ramane blocat cam pe la un sfert. L-am lasat 2 ore asa si nu mai face nimic. Zgomote nu se aud decat cel de la cooler.
Va rog daca chiar nu stiti sau vreti sa faceti spam, sa treceti de mine de data aceasta, va multumesc. DAU FUNDA

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

E ceva de la mobo.
Un pc oricum destul de vechi. Cauta una compatibila cu ce ai si vezi daca mai apare.
Blocari, restartari etc apar din aceasta cauza.
In general e vorba de condensatori umflati sau pur si simplu de o degradare a unor cipuri.

| Alien a răspuns:

Cum iti zice in everest NOT FOUND la placa de baza daca tu nu poti porni pc-ul, auzi ce sfat de la @pustiulred Reinstalare windows ha ha ha Esti tare laughing!
Schimba placa de baza cu aia nu mai ai ce face!

| DenisIonut01 a răspuns:

Reinstalare windows ai incercat?