| BigLike a întrebat:

Am un card sd de 32 gb si un card reader arata asa: https://www.google.co.uk/......ps?/search pot sa fac acest card sa devina bootabil si sa pun windows7 pe el ca mai apoi sa il bag in alt laptop (il bag in card reader si card readerul in laptop) si sa pot instala widows-ul pe laptop? cine stie va rog sa ma ajute macar cu sfaturi sau link-uri cu tutoriale si video va multumesc mult!

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Rufus

| LinxCont a răspuns:

Eu am instalat windows-ul de mule ori de pe card + cititor de card si a mars foarte bine.

Am folosit tot timpul http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
dar sunt convins ca se poate scrie cardul si cu alt soft asemanator (rufus sau altele).
Am descarcat YUMI-2.0.4.8.exe,
http://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.4.8.exe
am introdus card readerul cu tot cu card in calculator, am pornit yumi.
Am dat "I agree"
De la Step1 am ales cardul unde se scrie fisierele de instalare pentru windows.
La Step2 am ales Single Windows Vista/7/8/10 Installer.
La Step3 click pe Browse si navigare prin dosare pana la fisierul de instalare windows7....iso
Dau Create si astept sa se scrie pe card.

Pentru instalare, bag cardul cu tot cu adaptor in laptop, pornesc laptopul, intru in bios, aleg unitatile de pornire, prima sa fie cardul, a doua unitate hard disk-ul laptopului, salvez setarea biosului, repornesc cu cardul cu adaptor bagat in laptop, laptopul porneste de pe card, apare un meniu de la yumi, apoi folosind tastele sageti + enter merg la instalarea windows-ului si pornesc instalarea windows-ului care se face in mod obisnuit, cu sau fara formatare, cu sau fara modificarea partitiilor in functie de ce avem nevoie.