| Girly97 a întrebat:

Am un CD pe care il ascultam mereu in masina cand eram mica si nu l-am mai gasit de ani buni crezand ca l-am pierdut. L-am gasit aseara cand cautam niste CD-uri sa ma uit si am vazut ca s-a rupt in doua bucati. Ce s-ar intampla daca as incerca sa le pun in DVD player rupte sau macar o parte?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La viteza cu care se invarte nu vei face nimic cu el. Nu incerca sa faci asta.

Bula
| Bula a răspuns:

S-ar defecta DVD playerul in cateva secunde.
Nu incerca!

| GdX a răspuns:

Sa nu faci asa ceva. Este periculos. Se va strica dvd-playerul si sunt sanse mari datorita vitezei sa ti-l scoata si sa te raneasca.

| Girly97 explică (pentru GdX):

Bine, multumesc. Va trebui sa arunc CD-ul atunci...

| Iunix a răspuns:

Lipeştel cu super glue, dar cu mare atenție, trebuie să pui extrem de puțin pe marginea ruptă a cd-ului.
De ce trebuie să ai mare grijă? Acest lipici curge foarte repede, e ca apa, în acelaşi timp şi lipeşte foarte repede. În 3 secunde.

Îți recomand să cumperi două tuburi de super glue şi înainte să încerci să lipeşti CD-ul exersează pe alte chestii ca să şti cum să-l foloseşti, cum să NU apeşi le tub, decât extrem de puțin la capăt de tot, nu la mijlocu tubului astfel încât să iasă pe acea gaură mai puțin de o picătură de lipici. Trebuie să iasă foarte puțin şi tu practic să ungi marginile cd-ului vând grijă să nu pii prea mult, nu de alta dar lipiciul nu trebuie să ajungă pe suprafața cd-ului, ci doar pe margibea ruptă.
Când lipeşti CD-ul pune-l pe o masă, pe o suprafață dreaptă deoarece el trebuis să fie lipit perfect drept, ni cu o parte mai sus sau una mai jos.
Ai jrigă ca marginile CD-ului să fie îmbinate la perfecție, nici să nu se cunoască că a fost rupt.

Să NU foloseşti prelandez. Prelandezul topeşte plasticul.

| Lioana a răspuns:

Serios? ...nu mai stii ce piese erau pe DVD-ul acela sa le downloadezi de pe net? Nu merita sa-ti bati capul cu un CD rupt. Nu va mai merge in veci chiar daca ii faci cea mai fina lipitura. Cd-urile si daca sunt zgariate nu mai merg bine iar fisierele de pe el sunt distruse.