| Bog_Bogdan_1993 a întrebat:

Am un cod in C# legat de baze de date si nu inteleg ce reprezinta acele masv(mentionez ca in baza de date am tabelurie umite Masuratori Valori, Nom cote etc) toate acele prescurtari sunt din tabelele mele, dar nu inteleg cum de le stie prescurtarea adica cum de stie ca este vorba de masuratori valori doar scriind masv. sunt foarte derutat de modul de lucru al acestui query.
Va rog daca puteti sa imi explicati!

string comanda3 = "SELECT masv.[ID_MASURATOARE_VALOARE],masv.[ID_MASURATOARE],masv .[ID_MASURATOARE_PIESA]" +
",masv.[STATUS_COTA_RESTRANS] " +
",nomcot.[NUME_COTA],masv.[VALOARE],nomcot.[TOL_JOS],nom cot.[TOL_SUS],nomcot.[NOMINAL],nomcot.[COEFICIENT_LINIAR ], nomcot.[COEFICIENT_OFFSET]" +
" FROM [MASURARI_DB4_DLB].[dbo].[MASURATORI_VALORI] masv join MASURARI_DB4_DLB.dbo.NOM_COTE nomcot on masv.ID_COTA = nomcot.ID_COTA" +
" join MASURARI_DB4_DLB.dbo.MASURATORI_PIESE mp on mp.ID_MASURATOARE_PIESA = masv.ID_MASURATOARE_PIESA " +
"where mp.COD_PIESA = '" + cod + "' ";

4 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Este cel mai probabil obiectul curent din Masuratoare Valori, care este citit undeva mai sus in cod.

| Bog_Bogdan_1993 explică (pentru Doja):

Nu te inteleg, deci nu am nimic in plus legat de acel masv in cod si nu am nici o legatura gen vre o clasa sau orice altceva
uite tot codul :

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System. Data;
using System. Data. SqlClient;
using System. Drawing;
using System.Linq;
using System. Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;

namespace WindowsFormsApp9
{
public partial class Form1 : Form
{
string cale_acces = "Data Source=CIT-SOFT05\\SQLEXPRESS; Initial Catalog=MASURARI_DB4_DLB; User ID=sa; Password=sql";
public DataSet dsDataset;
public DataTable dtstudentMarks;
public Form1()
{
InitializeComponent();
}

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
DataTable dtstudent = new DataTable();
dtstudentMarks = new DataTable();
dsDataset = new DataSet();
dsDataset.Tables.Add(dtstudent);
dsDataset.Tables.Add(dtstudentMarks);
}
public void populate_grid_view()
{
using (SqlConnection conectare_la_baza_de_date2 = new SqlConnection(cale_acces))
{
conectare_la_baza_de_date2. Open();
string cod = text_COD_PRODUS. Text;
string comanda2 = "";
//"SELECT masv.[ID_MASURATOARE_VALOARE],masv.[ID_MASURATOARE],masv.[ID_MASURATOARE_PIESA],masv.[STATUS_COTA_RESTRANS], nomcot.[NUME_COTA],masv.[VALOARE],nomcot.[TOL_JOS], nomcot.[TOL_SUS], nomcot.[NOMINAL], nomcot.[COEFICIENT_LINIAR], nomcot.[COEFICIENT_OFFSET] FROM [MASURARI_DB4_DLB].[dbo].[MASURATORI_VALORI] masv join MASURARI_DB4_DLB.dbo.NOM_COTE nomcot on masv.ID_COTA = nomcot.ID_COTA join MASURARI_DB4_DLB.dbo.MASURATORI_PIESE mp on mp.ID_MASURATOARE_PIESA = masv.ID_MASURATOARE_PIESA " +
//"where mp.COD_PIESA = '" + cod + "' ";
DataSet dataset = new DataSet();
SqlDataAdapter adpt2 = new SqlDataAdapter(comanda2, conectare_la_baza_de_date2);
DataTable T1 = dataset.Tables.Add("T1");
adpt2.Fill(dataset.Tables[0]);
dataGrid1. DataSource = dataset. Tables[0];

string comanda3 = "SELECT masv.[ID_MASURATOARE_VALOARE],masv.[ID_MASURATOARE],masv.[ID_MASURATOARE_PIESA]" +
",masv.[STATUS_COTA_RESTRANS] " +
",nomcot.[NUME_COTA],masv.[VALOARE],nomcot.[TOL_JOS], nomcot.[TOL_SUS], nomcot.[NOMINAL], nomcot.[COEFICIENT_LINIAR], nomcot.[COEFICIENT_OFFSET]" +
" FROM [MASURARI_DB4_DLB].[dbo].[MASURATORI_VALORI] masv join MASURARI_DB4_DLB.dbo.NOM_COTE nomcot on masv.ID_COTA = nomcot.ID_COTA" +
" join MASURARI_DB4_DLB.dbo.MASURATORI_PIESE mp on mp.ID_MASURATOARE_PIESA = masv.ID_MASURATOARE_PIESA " +
"where mp.COD_PIESA = '" + cod + "' ";
//"Select DATA_MASURATOARE FROM MASURATORI WHERE '" + cod + "' "";
//

SqlDataAdapter adpt3 = new SqlDataAdapter(comanda3, conectare_la_baza_de_date2);
DataTable T2 = dataset.Tables.Add("T2");
adpt3.Fill(dataset.Tables[1]);
dataGrid1. DataSource = dataset. Tables[1];

DataRelation Datatablerelation2 = new DataRelation("DetailsMarks2", dataset. Tables[0].Columns[0], dataset. Tables[1].Columns[0], true);
dataset.Relations.Add(Datatablerelation2);
dataGrid1. DataSource = dataset. Tables[0];
}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
populate_grid_view();
}

| Bog_Bogdan_1993 explică (pentru Doja):

Nu am nimic altceva in codul meu legat de acea baza de date. restul codului etse scris de mine in afara de aceasta interogare.

| Doja a răspuns (pentru Bog_Bogdan_1993):

Pai da. de unde ai dat copy-paste... in codul original al interogarii trebuie sa te uiti, nu in al tau.