| anonim_4396 a întrebat:

Am un DVD de 4.7 gb care e DVD-R, si am cateva poze pe el de acum cativa ani, pot sa-l fac un DVD bootabil?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Nu. Cumpara altul.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dintr-un CD/DVD odata scris nu mai poti face unul bootabil, fiindca zona de boot este deja ocupata, scrisa.
Mai mult, nu ar avea sens sa faci un disc bootabil pentru poze. Un disk bootabil inseamna ca va incarca un sistem de operare (DOS, Linux, Windows) de pe care sa poata porni sistemul de pe DISK.

Eu presupun ca, tu ai dori sa faci o prezentare automata (slideshow) a pozelor, cand introduci discul.
Pentru asta e destul sa vizualizezi o poza cu viewer-ul windows-ului, dupa care sa apesi tasta F11, sau sa alegi din meniu optiunea "Slideshow". Prezentarea vei putea pauza oricand cu tasta Space (spatiu) si-l poti opri prin apasarea tastei Esc.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu, am crezut ca pozele se pot sterge si sa pun pe DVD un sistem de operare ca sa il am in caz de nevoie
Dar ma gandesc sa-mi iau un stick de 8 gb pentru asa ceva

| danutzu96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stick-ul este ce mai buna solutie.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Stick-ul este o solutie, dar se poate virusa.
Eu prefer instalarea de pe CD/DVD.

Cumpara-ti CD/DVD re-inscriptionabil (RW), le poti sterge si le poti folosi de mai multe ori.

| xCeline a răspuns:

Tu vrei sa faci din DVD un CD bootabil? logic ca nu poti!

| anonim_4396 explică (pentru xCeline):

M-am incurcat