| GulubuntzBudulush a întrebat:

Am un endless cum pot să pun Windows Xp 7 8 10 pe el. Că sunt și eu curios. Sau măcar Ubuntu.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia un stick/dvd bootabil cu win dorit și il folosești (știi tu cum...)

| Bizon95 a răspuns:

Https://rufus.ie/
tool-ul iti permite sa downloadezi windows 8 sau 10 DIRECT de pe serverele Mircosoft, si apoi il pune pe stick FOARTE BINE, mult mai bine decat tool-ul Mircosoftilor, care mananca rahat la mai multe nivele

singura problema e ca iti trebuie windows sa rulezi tool-ul ala!

| flixbuster a răspuns:

Pe Endless nu poti sa "pui" un alt OS. Pot sa instalezi in loc de/pe langa Endless un alt OS. In Endless ai putea instala un software VM si sa faci acolo o masina virtuala dar nu cred ca asta intrebai.

De baza iti trebuie:
- fisier ISO cu OS-ul dorit;
- mediu (DVD sau USB) inscriptibil;
- program de scriere.

Creezi mediul boot-abil, pornesti de pe el si in functie de ce doresti sa faci, razi complet storage-ul sau redimensionezi partitiile existente ca sa faci loc OS-ului nou.

Atentie: Windows este foarte ne-prietenos cu alte OS-uri, daca il instalezi langa Endless s-ar putea sa ai placuta surpriza ca porneste doar Windows si nu mai poti porni Endless. Solutii exista dar sunt ceva mai tehnice si daca ai intrebat cum sa instalezi un OS e mai bine sa nu intram in astfel de detalii.

| GulubuntzBudulush explică (pentru flixbuster):

Păi eu vreau să am windows in loc de endless ca e greu pe endless e foarte limitat.

| flixbuster a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Atunci stick USB si incepi de aici:

http://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

La instalare stergi orice partitie gasesti.

| Bizon95 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ti-am dat sus o solutie, e cea mai buna solutie, crede-ma
iar dupa ce bootezi stick-ul, efectiv stergi toate partitiile si faci altele, e recomandat ca partitia de windows sa aiba cel putin 100G, preferabil 250G, si restul hdd-ului sa mai faci o partitie, pe care sa poti salva date, care sa nu se stearga la o eventuala reinstalare de windows cu formatare