| RealKing01 a întrebat:

Am un GTX 1050 si nu inteleg de ce nu imi accepta placa video. Adica sa instalez driverul nVIDIA, ca pe laptopul cel vechi am windows 7 nVIDIA quadro si mi-a instalat driverul nVIDIA n-am avut problema cu laptopul cel vechi, cu cel nou am probleme mari ca ii trebuie pasta termoconductoare pentru racire si un ssd ca sa mearga treaba bine.
Ar mai conta daca mai mi-as cumpara un laptop cu GTX 1650, ar merge sa instalez driverul pe el?

11 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ai un GTX 1050 pe ce configuratie? Daca ai garantie suni la magazinul de unde e luat si te ajuta ei. Cred ca ti-am mai raspuns, sunt sanse sa fie placa video defecta si de asta nu merge.

| RealKing01 explică (pentru Wr3nch):

Daca imi iau de pe site ul Microsoft Windows 10, il bag pe stick si dupa instalez windows ul 10, cand instalez driverul nVIDIA ar trebui sa mi apara nVIDIA instalation has finished nu? ca il iau de pe siteul Microsoft versiunea oficiala corect?

| Wr3nch a răspuns (pentru RealKing01):

Corect. Dar asa cum am mai mentionat anterior e si sansa ca 1050-ul sa fie defect. Si atunci poti pune orice Windows vrei ca tot nu il vede. Sau e mutat de pe soclu daca sa lucrat in interior la laptop si nu face contact cum trebuie.

| JicaContra a răspuns (pentru RealKing01):

Ia driverul de pe www.nvidia.com
nu din alta parte, inclusiv windows update

| RealKing01 explică (pentru JicaContra):

Am reusit sa instalez driverul nVIDIA https://imgur.com/a/BJ07Euz dar nu pot sa intru in nVIDIA Control panel, am scris pe Youtube " nVIDIA display settins are not available fix" si am gasit dar nicio varianta de pe Youtube nu merge, le am incercat pe toate.A da si am intrat pe site ul asta https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10 si am descarcat si instalat actualizarea windows 10 dar cum am zis nu pot sa intru in nVIDIA control panel.

| RealKing01 explică (pentru RealKing01):

Am reusit sa intru si in nVIDIA control panel, am intrat aici sa instalez nVIDIA control panel din Microsoft store https://www.microsoft.com/......f8h0h7wmlt si a mers si asta, am rezolvat tot, multumesc de raspunsuri.

| JicaContra a răspuns (pentru RealKing01):

Click dreapta pe desktop (nu pe o icoana de pe desktop)
si o sa vezi: nVIDIA control panel in lista aia
daca nu poti sa intrii atunci e posibil sa ai o problema hardware (defect), imi pare rau

| RealKing01 explică (pentru JicaContra):

Am rezolvat ma, pot sa intru in nVIDIA control panel, am rezolvat tot, am descarcat si instalat actualizarea versiunii de windows 10 de pe site ul Microsoft si mai incolo m-am descurcat, am instalat driverul si asta a fost, am rezolvat.

| JicaContra a răspuns (pentru RealKing01):

Bravowinking

| Cloudless a răspuns:

Cam haotica intrebarea, dar pasta termoconductoare si ssd nu au vreo legatura directa cu placa video, cu atat mai putin cu driverul ei de functionare. O problema de compatibilitate poate aparea in cazul in care nu ai windows 10, sau nu ai versiunea corespunzatoare pentru driverul placii tale video. Bafta!

| Alexandru390 a răspuns:

S-ar putea ca driverul să nu fie compatibilă cu Windows 7 deoarece de când s-a închis treaba cu Windows 7 producătorii nici nu mai fac drivere și pentru Windowsuri mai vechi. De asta recomandă să treci la Windows 10. O soluție ar fi să instalezi Nvidia geforce experience. El îți va găsi placa și îți va oferi cea mai recentă versiune de driver pentru el. Încearcă-l. După ce ii faci toată treaba restartezi laptopul. Dacă nu funcționează, puneți windows 10. Dacă ai gtx sigur ai și niște specificații foarte bune. Windows 10 merge perfect dacă ai un SSD, nu contează de care. Și mai mult de 2 GB ram. Eventual merge bine pe 4 GB ram. Dacă întâmpini probleme scrie-mi în privat. Intrii pe profilul meu. happy