| iulian660 a întrebat:

Am un Hard disk de 500 gb, pot sa mai adaug unul de 160 gb,Trebuie sa reintalez iarasi windows- ul, cu placa Asrock N68-S?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca se adauga un nou hard disk, windows-ul fiind pe primul hrd disk, atunci nu trebuie instalat un nou windows. In bios ca prima unitate de pornire trebuie sa fie primul hard disk, cel pe care e instalat windows-ul.

Daca se schimba placa de baza, windows-ul trebuie reinstalat.
Daca e instalat un windows pe hard disk-ul al 2-lea, dar instalarea pe hard disk-ul 2 s-a facut in alt calculator sau cu alta placa de baza si vrem sa pornim windows-ul de pe hard disk-ul 2, atunci trebuie sa instalam din nou windows-ul.

Windows-ul e legat de placa de baza. Numai schimbarea placii de baza impune reinstalarea windows-ului.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,selectezi doar din bios pe care va boota(boot=pornire, intelegi tu). happy