| Anonimusuuuu a întrebat:

Am un hover board si mi se opreste cand il accelerez brusc se opreste si trebuie pusa mufa incarcatorului(care este in priza)in portul hoverbordului si apoi porneste. Ce pot face?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

La accelerare curentul consumat e mare si daca bateriile nu au putere destula sau daca sunt mai epuizate, cu rezistenta interna mai mare, atunci scade tensiunea la bornele bateriei, iar circuitul de protectie la supradescarcare opreste curentul spre motor crezand ca bateriile sunt descarcate si se deblocheaza doar atunci cand hoverboard-ul e pus din nou la incarcat.

Solutia e verificarea bateriilor urmata de:
- echilibrarea lor daca unele elemente sunt mai descarcate decat restul (se descarca toate separat ca sa fie la tensiunea minima, apoi se pune normal la incarcat),
- schimbarea elementilor cu capacitate redusa sau cu rezistenta interna marita cu alti elementi noi,
- schimbarea bateriei cu totul dupa caz.

Daca se pune o baterie noua cu aceeasi capacitate sau cu o capacitate mai mare, hoverboard-ul va functiona bine.

Schimbarea si verificarea acumulatorilor trebuie facuta de cineva care se pricepe, la un centru de reparatii.
Bateria daca nu e instalata cum trebuie sau daca nu e compatibila cu hoverboard-ul poate sa se aprinda si sa ia foc.