| Dobre_Andrei_1998 a întrebat:

Am un i7 4790 si cand joc gta 5 la ultra temperatura creste la 80°C-87 °C, iar el este folosit 50%-60%.
PS
Pasta termoconductoare schimbat, coolerul este bin fixat, am 4Gb de memorie ram 1300 mhz.
Este temperatura normala si daca nu care este?
Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Cata pasta ai pus?

| FlorinCiokan a răspuns:

Nu stiu ce crezi tu prin temperatura normala dar sunt unui la care temperatura depaseste 100° cand se joaca. Nu e nici mica, dar nu atat de mare incat sa te ingrijorezi. Pune-i un cooler mai bun cu racire pe lichid. ar trebui sa scada temperatura asta daca e PC. nu imi pot da seama pasta se poate schimba si la laptop deci... Daca e laptop nu ai ce sa ii faci pune-i un cooler sub el.

| Jijell a răspuns:

E normal pentru acel procesor daca ai sistemul de racire stock (cel cu care a venit procesorul). 105C este temperatura maxima la care procesorul va scadea automat frecventa pentru a se proteja. Daca esti ingrijorat, poti sa iti cumperi un cooler mai serios, ar fi in jur de 150-200 lei.

De asemenea te-ar ajuta mai multa memorie RAM (la performanta, nu la temperaturi).