| Nelyyb a întrebat:

Am un iPhone 6 și cam intr-o luna am schimbat peste 10 încărcătoare, ieftine într-adevăr, dar faza e ca incarca o zi, doua fără nicio problema. A treia zi cam asa începe cu avertizări de genul 'acest acesoriu poate fi incompatibil' si apoi in loc sa se încarce, tot se Descarcă chit ca arată ca se incarcasad dacă îl las pur și simplu la încărcat fara sa umblu pe el, se incarca, dar după, când îl iau și tot asa îl las fără sa deschid Internetul sau fără sa fac ceva pe el, in câteva minute se duce toată bateria. Doar dimineața am 100%, pe tot restul zilei nu trece de 40. Ce pot sa fac? un incarcator original, cel mai ieftin e un milion. si nu e ca nu as da acum, dar am alte priorități momentan.
Pana acum, de câțiva ani am iPhone, dar niciodată nu mi s-a mai întâmplat. și nu cred ca e bateria, deoarece am încercat cu unul original și n a avut probleme.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu este adevarat ce spune cineva pe aici ca toate iphone au sau fac asa cum tu descrii.La mine n-a facut niciodata asa ceva.Nici daca il pun cu alt incarcator.Da mie orice incarcator si te asigur ca nu-mi da nici un mesaj laughing Se vadn la orice benzinarie incarcatoare si cabluri de toate neamurile, deci nu originale, deci telefonul tau are probleme.O sa vezi ca si cu un incarcator original o sa faca la fel.Pot sa iti fac video cu orice incarcator si sa iti arat ca teelfonu nu zice nimic.Ce te faci de ex cand pui iphonu la incarcat in masina? Pai dupa cum spun unia nu sar mai incarca laughing eu incarc in masina de la portu usb sau am incarcator nu Apple pentru masina am alt brand si niciodata nu a zis vreun mesaj la nici un iphone ceam avut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Https://support.apple.com/en-us/HT201569
Poti sa mergi direct la "If an alert says that your accessory isn't supported or certified" unde scrie clar
"your charging accessory is defective, damaged, or non Apple-certified"

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nus curios man de linkuri ce imi arati.Eu iti spun cum incarc telefonul si niciodata nu am primit vreun mesaj de genu ala. Spune tu raspunde tu ce faci daca incarci telefonul la masina? Deci nu ai incarcator Apple de masina, ei fac si incarcatoare de masina dara is urate, mari naspa, sau au facut, ca recent nici nu am mai vazut incarcatoare de masina Apple la magazinele lor, cel putin unde is eu.Mai nou masinile vin cu mufa usb deci nici vorba de incarcator Apple.Tu ai fost la Apple la magaine? O sa vezi ca au incarcatoare si de alte branduri laughing curios nu? Inseamna ca Apple vinde incarcatoare de alte branduri sa ce sa isi strice telefoanele sau ce anume?laughing Eu de ex am in masina care n-are port USB incarcator care nu-i Apple, stai sa imi amintesc cum se numeste.Griffin am altul Belkin, am incarcat inainte cu incarcator de la BlackBerry, am avut incarcator la care cablu se scotea incarcator cu mufa usb deci foloseam cablu de la Apple si incarcatoru de la balckberry, niciodata nu a zis telefonul nimic.Pot sa fac un video si sati arat dara n-are rost, nu stau eu sa fac pe cineva sa creada ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Imi dau seama ca nu are rost sa continui discutia, deoarece clar nu cunosti termenul de incarcator certificat Apple laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate sau sora ce o fi tu,poate nu stiu cei ala un incarcator, eu a Apple, am masina, acasa incarc telelfonu la incarcatorul cel am cea venit cu telefonul, in masina incarca cu alt incarcator.
Sincer nu-s curios de ce spui tu certificat Apple de pantaloni scurti.Bine o sa vii sa spui ca incarcatorul meu de masina este certificat Apple. Daca iti aduc 20 de incarcatoare de diferite branduri si toate vor merge la telefonul meu, vei veni de asemenea si vei spune ca toate alea is certificate Apple laughing deci ai dreptate n-are rost sa continuam dicutia.Ti-am spus la iphone 4 eu incarca cu incarcator balckberry, sa nu vii sa imi zici tu mie ca ala e certificat apple.Sau daca ceara vrei sa ne luam i bete zii tu un incarcator care nu-i certificat Apple si eu ma duc iau unu fac un video cum incarc iphone 6s la acel incarcator si dupa iti arat. Daca si atunci vei sustine ce spui atunci cred ca e clara unde este problema.Ce spui ai curaj sa te bagi? Spune incarcatorul ala necertificat apple.Ma duc si iau unu din china daca vrei unknown si facem proba asta.Sa stii si tu toate incarcatoarele de telefon au acelasi voltaj si amperaj cam la fel cu + sau - ceva acolo.
Iau un incarcator de la Samsung, sa nu spui ca si ala este certificat Apple ca ma duc si ma arunc de la parter laughing siti dovedesc ca nai dreptate.Te bagi? Sa nu vii acu sa spui ca toate mamsinile toat brandurile care au usb si incarci telelfoanele acolo toate astea is certificate Apple laughing
Apple certifica doara ce vand si ei in magazinele lor atat, nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefonul te avertizeaza ca incarcatorul nu e compatibil si opreste incarcarea pentru a evita un posibil scurtcircuit sau deteriorarea bateriei. Daca esti incapatanat si nu tii la telefonul tau care nu este unul ieftin, sa zici ca ti-ai permite sa-ti iei altul, continua sa cumperi incarcatoare la 10 lei pana se va strica. De asemenea, daca faci un calcul la cate incarcatoare schimbi cred ca face de un incarcator original cu care nu vei avea probleme pe putin un an de acum incolo.

| AlyS074 a răspuns:

Hey! Toate iPhone-urile au problema asta la un moment dat. Acum o luna am avut si eu problema asta (am iPhone 7+). Nu pot spune 100% care e cauza acestei probleme. Dar pot spune cum sa o rezolvi:
Imediat dupa ce ti-ai pus la incarcat telefonul, inchidel de tot. Peste o ora sau doua (depinde de ce incarcator ai), il poti deschide.