| DarKJoKeR a întrebat:

Am un laptop Acer Extensa 5230, si am avut/am windows vista instalat pe el, cu licenta[era preinstalat din magazin]. Dar vreau sa imi instalez un XP in loc, SP2 de preferat ca se misca mai bine.Problema mea e cu driverele...Am facute 2 dvd-uri cu back-up, dar nu stiu ce e cu ele sau ce contin. Daca ar fi sa imi instalez xp-ul, de unde pot face rost de drivere? sau. ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| NoKidding a răspuns:

Nu mi-a aparut restul raspunsului, iti trebuie programul N-lite sa integrezi driverele AHCI(le gasesti pe situl care ti l'am dat mai sus) intr'un XP sa iti recunoasca hardu.

6 răspunsuri:
| Toxic a răspuns:

Iti recomad un windows Last XP (este tot sp2) si are driverele puse in el fara stres sa cauti fara nici o problema.
Daca nu vrei asa, am eu drivere pentru laptop prin pc ma cauti si te ajut
Pa!

| NoKidding a răspuns:

Eu am tot Acer extensa 5230.nu poti sa iti instalezi XP, trebuie sa modifici windowsu xp sa iti mearga, trebuie sa integrexi driverele AHCI, alea le gasesti pe situl lor Acer (http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/ex_5230.html)

| inginer a răspuns:

Iei driverele de aici
http://www.getpcmemory.com/......p-drivers/
sau de aici
http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/ex_5230.html
Oricum, normal ar fi fost ca o data cu laptopul sa primesti si un cd cu driverele lui.

| DarKJoKeR explică:

@raym0nd

de ce sa nu mearga? fi mai explicitstraight face. ai incercat tu? eu nu cred ca pot fi blocat cu windowsu asta pe el, ma seaca

| goodkat a răspuns:

Http://www.acer.ro/......service.do De aici :D si eu tot Acer am 5516

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am instalat xp sp3 pe un extensa 5230 al unui amic.nu sunt probleme