| Patrysya2000 a întrebat:

Am un laptop Acer si e setat din fabrica sa se inchida cand temperatura creste prea mult. E foarte enervant... se inchide tot timpul. Stie careva unde pot intra sa desetez chestia asta?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Mai bine să nu știi de unde se face.Chestia aia e concepută ca să nu îti coci procesorul de la supra încălzire, deci așa trebuie să rămână.
Remediul în cazul tău este să se înlăture cauza supraîncălzirii cum ar fi praful și pasta termoconductoare.
Problema ce o ai se rezolva în service.
Succes

| RB26DETT a răspuns:

Daca ai anula chestia asta se va incalzi si dintr-o data se va inchide dar nu il vei mai putea deschide iarwinking asta pentru ca se va arde, este setat din fabrica, precum toate laptopurile ca la o anumita temperatura sa se inchida astfel incat sa il protejeze sa nu se arda [o data ce s-a ars il poti arunca la gunoiwinking ] te sfatuiesc sa il inchizi si sufla putin in ventilator si vezi ca ar trebui sa iasa destul de mult praf, pentru a nu se mai incalzi iti poti cumpara un cooler pentru laptop [un ventilator ce il ajuta sa se raceasca] deci daca scoti setarea asta ti se va arde laptopul mai mult ca sigurwinking

| Patrysya2000 explică (pentru RB26DETT):

Am deja un cooler dar nu ma ajuta prea mult...

| RB26DETT a răspuns (pentru Patrysya2000):

Atunci trebuie sa cureti laptopul de praf, este plin!, sufla in ventilator sau intereseaza-te unde te poti duce sa iti cureti laptopul de praf, altceva nu stiu ce sa faci, daca spui ca nici macar cooler-ul nu te ajuta...

| gelu1970 a răspuns:

In bios, dar nu te sfatuiesc sa o dezactivezi. o sa prajesti procesorul si o sa plangi. mergi la un service sa il deschida sa iti curete ventilatorul si locul pe unde expulzeaza aerul cald. iti schimba si pasta termica. si pe viitor nu mai sta cu laptopul in pat. asa intra in el tot ceea ce o sa iti scoata din el cei de la service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti o masuta care aeriseste si ai rezolvat toata harababura.

| hp8510p a răspuns:

Du-l la service sa ti-l curete..costa cam 30 de lei.Aia nu se dezactiveaza si daca ar putea sa se dezactiveze>adio laptop

| ladydaianne a răspuns:

Nu poți. Ia-ți un suport pentru răcire: http://www.altex.ro/produse-it/it-accesorii/cooling-pad?attempt=1