| Ssssmokin a întrebat:

Am un laptop Asus A540S si am incercat sa instalez windows 7 Ultimate pe x64. Problema este ca se instaleaza si cand ajunge la "Completing Installation"(cand trebuie sa isi dea restart si sa contiune operatiunea), se restarteaza si cand apare logo-ul cu windows 7 se restarteaza(BSOD). Cred ca intra intr-un boot loop.
Pana la urma am instalat windows-ul pe x86, dar intrebarea mea este de ce nu merge pe x64?
Nu foloseste toti cei 4gb de RAM, doar 1.9Gb.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Imi este suspect memoria RAM ocupata.
W7 instalat singur NU depaseste 1Gb memorie RAM (uzual doar cca. jumatate).
Este posibil ca, kit-ul tau de instalare sa aiba cuprins si alte programe (ba chiar si "virusi"), care iti "mananca" 1Gb memorie in plus!

Cauta un kit de instalare CURAT, original si instaleaza windows de pe el.
Driverele le poti downloada de pe site-ul producatorului (w7, w8, w8.1, w10 /32-64biti) de aici:
https://www.asus.com/Laptops/X540SA/HelpDesk_Download

Specificatile tehnice (pentru versiunile comercializate) le gasesti aici:
https://www.asus.com/ro/Laptops/X540SA/specifications

| Ssssmokin explică (pentru Bula):

Https://imgur.com/9KFgACV Uite aici o poza cu taskmanager-ul.
La hardware reserved sunt 2.1 gb... oare sa fie de la placa video integrata? Sa "manance" ea 2 gb? Si la Slots used scrie ca foloseste doar 1 din 2.

| Bula a răspuns (pentru Ssssmokin):

Nu cumva ai 2 memorii RAM de cate 2 Gb instalate?

Windows-ul foloseste efectiv ce gaseste disponibil la testarea proprie, din 4 Gb 2.1 sunt "rezervate" (posibil si pentru video, dar posibil sa fie doar unul din 2 RAMI care nu functioneaza corect.
Altfel nu se justifica suma memoriei accesata si ocupata cu cache rezervat, video rezervat si restul sistemului incarcat in memorie.

| Ssssmokin explică (pentru Bula):

Pai da, cred ca sunt doua placute a cate 2 gb. Totusi sa incerc sa iau windows 10 de la Microsoft si sa il fac pe un Stick Usb?

| Bula a răspuns (pentru Ssssmokin):

Poti incerca si w10.
Eu intai asi testa memoriile si asi verifica si daca laptopul functioneaza in regim Dual Channel.
Daca cele doua placuta nu sunt la fel (model /fabrica diferita) atunci e posibil sa fie incompatibile intre ele.

| Ssssmokin explică (pentru Bula):

Pai nu prea cred ca sunt diferite deoarece laptopul este "nou". Nu a umblat nimeni in el.

| Bula a răspuns (pentru Ssssmokin):

Fa testare de memorie!

| Ssssmokin explică (pentru Bula):

Pai am incercat cu Windows Memory Diagnostic si nu a iesit nimic.

| Bula a răspuns (pentru Ssssmokin):

Windows Memory Diagnostic cata memorie a raportat?

De sub windows nu se poate testa complet memoria.
Este necesara testarea lansata la "nivel jos", de sub DOS sau Linux.
Boot-at sub DOS, se poate testa bine cu programul Memtest, care testeaza amanuntit problemele posibile.
Linux (Ubuntu sau Mint) are de asemenea un tester serios incorporat, chiar pe live CD/DVD-ul care este descarcabil.

| Ssssmokin explică (pentru Bula):

Am rezolvat problema. Cred ca a fost ceva de la windows 7. Am descarcat windows 10 de la ei de pe site(Microsoft) si l-am bagat pe ala utilizand un usb si acum merge.

| flixbuster a răspuns:

Fa un memtest pentru ca sa vezi daca RAM-ul este ok.

| iwefgOficiall a răspuns (pentru flixbuster):

Da posibil ca ai dreptate pe siteul producatorului la capitolul drivere nu prea exista nimic dar zice ca ar fi un update la bios acum an 2017 si restul sunt numai ciurucuri.
Daca nu gaseste nici o defectiune poate macar sa ancerce cu o instalare la:
Windows 10 Home
Windows 10 Pro

| Ssssmokin explică (pentru iwefgOficiall):

Procesorul este un Intel N3050, dar lucreaza pe x64. Am facut si testul pentru memorie si nu a iesit nici o problema. Sa incerc un alt windows, dar sa il fac pe un DVD sau USB?

| JackR a răspuns:

Cel mai probabil, ai o problema cu memoria RAM. Unul dintre cele doua module de 2 GB nu lucreaza corect sau este defect. Ca solutie, poti incerca sa schimbi modulele de memorie intre ele, cateodata este vorba doar de un contact imperfect. Daca tot nu functioneaza, ghinion, trebuia sa cumperi alta pereche de module RAM (nu incerca sa inlocuiesti doar un modul, daca nu ai unul identic cu cel care inca functioneaza!).

| cezar003 a răspuns:

Poate setup-ul tau de 64 este corupt, trebuie sa cauti altul,si eu am mai patit apoi am reinstalat altul si a mers, este pacat sa renunti la 2 Gram pentru windows

| iwefgOficiall a răspuns:

Poate daca zici modelul procesorului ati zic eu daca merge sau nu pe 64 de biti sau poate nu ai drivere pe 64 de bit ai cautat sa vezi ce drivere disponibile ai.

| iwefgOficiall a răspuns:

De pe ce instalezi windows ul de pe stick sau dvd daca antelegi engleza uitete aici.
https://www.sevenforums.com/......aptop.html