| anonimgl a întrebat:

Am un laptop asus care are vista si eu vreau sa instalez xp sp3. Vreau sa stiu daca se instaleaza altfel.Eu stiu ca trebuie sa intru in bios sa setez ca sa buteze cd cu windows si dupa aia urmez pasii de instalare. Vreau sa stearga toate partitiile si sa creez eu altele.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Inainte de a trece la instalare de XP asigura-te ca ai drivere pentru toate componentele laptop-ului. Atentie, drivere pentru XP, in cele mai multe cazuri difera de cele pentru Vista. Salveaza-le pe CD sau stick. Pe urma e asa cum ai zis. Setat in BIOS ca first boot device - cdrom, porneste setup-ul si urmezi pasii. Atentie la serial, daca nu e crack-uit kitul xp (in acest caz nici nu cere serial number) e posibil sa gasesti pe cd un fisier text care contine acest serial, noteaza-l pe ceva pentru ca dupa aceea nu o sa mai ai cum sa-l vezi in timpul instalarii. Daca serialul e notat pe CD, cu atat mai bine. Succes!

1 răspuns:
| kleorys a răspuns:

Cu programul EASEUS Partition Manager Home Edition poti sa stergi partitiile in vista inca si dupa aceea tot cu programul respectiv poti reface partitiile. Iar dupa ce ai terminat operatiile cu partitii poti pune windowsul nou, din BIOS setezi cd rom ul, si urmezi pasii (dar sa nu uiti sa formatezi partitia pe care pui windowsul nou) happy Succes!