| RuTaCaTe a întrebat:

Am un laptop Asus k55vd cu o placa video integrata Intel hd graphics 3000 si un dedicata Nvidia geforce 610m. Aveam windows 8 original si am primit update la 8.1... Dupa update in dxdiag imi apare placa video integrata. Ce trebuie sa fac sa imi arate din nou placa video dedicata? Dau funda pentru raspunsul ce ma poate ajuta, multumesc!

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Reinstalezi driverul, placa video dedicata la un laptop intra in actiune atunci cand te joci sau la anumite aplicatii pe care le setezi folosind nVIDIA psyhix, intri in setarile driverului de la nVIDIA si acolo vezi cum vrei sa fie.

| RuTaCaTe explică (pentru Evolution):

Pai dupa ce a facut update.ul la 8.1 si am vazut ca in dxdiag imi arata placa integrata am reinstat driverul de la nVIDIA dar tot pe cea integrata m.o arata. In bios nu stiu ce setari sa fac... si in Nvidia control panel ce as putea seta?

| Evolution a răspuns (pentru RuTaCaTe):

Daca ai instalat driverul nu conteaza ce iti arata pe dxdiag, probabil ca ruleaza placa video interna acum (ceea ce e normal), cum am mai spus, intra pe un joc si vezi la ce setari poti sa joci, e clar ca placa video interna nu face mare chestie.
Ia programul cpu'z si vezi daca iti vede pe amandoua.
Uita-te la nVIDIA control panel la setari ca nu sunt multe. Nu stau acum sa te indrum pas cu pas (ca la prosti) ce trebuie sa faci, poti gasi si tu daca citesti, daca nu stii engleza setezi pe romana.

| RuTaCaTe explică (pentru Evolution):

Jocurile imi ruleaza pe placa dedicata... dar totusi, ma gandesc ca daca imi sta pe cea integrata imi ia si din rami...

| Evolution a răspuns (pentru RuTaCaTe):

Nu ai cum sa dezactivezi placa integrata, ea mereu ruleaza.
Daca jocurile merg pe placa video dedicata ce probleme sa ai? daca faci cumva sa ruleze mereu placa video dedicata o sa iti manance resurse multe si baterie.
La unele laptopuri mai noi (gen cum am eu) trebuie sa ai mereu cablu de alimentare ca sa ruleze placa video dedicata, altfel doar cea integrata merge, deoarece mananca multe resurse.
Eu zic sa il lasi asa, nu te deranjeaza daca iti ia putin din ram

| Daniel_Danutz_1999 a răspuns:

Incearca sa reinstalezi softul