| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Asus x550c, si as vrea sa stiu daca monitorul poate sustine de la 60 hz la 70 -75hz

Răspuns Câştigător
| marian37 a răspuns:

Click dreapta pe desktop, display settings, refresh rate, iar daca scrie doar 60Hz doar atat poate display-ul. Sunt curios cu ce te ocupi de vrei sa vezi diferenta de 10-15Hz. happy

| Maester221 a răspuns (pentru marian37):

Joc cs go, zici ca nu e nicio diferenta?

| PainTech a răspuns (pentru Maester221):

Nu e nicio diferenta vizibila. Ochiul uman are in refresh rate de ~45-60 de fps, expectie fac oamenii special antrenati. Nu stiu daca alea 5-105 milisecunde o sa te ajute foarte mult.

| marian37 a răspuns (pentru Maester221):

Pentru un om obișnuit nu e nici o diferenta nici de la 60 la 144. Imi vine in minte doar exemplul gamer-ilor profesioniști care reusesc sa faca diferenta intre un refresh rate de 60 si unul de 75. De aceea te-am intrebat, daca ti-ai petrecut viata in fata monitorului, poti sesiza diferenta.