| Skarr a întrebat:

Am un laptop care-l mai folosesc din cand in cand. Lenovo g500 cu i3 3110m si Intel hd graphics 4000. Fara placa video dedicata. E destul de vechi. Stiu ca la laptopul asta poti sa faci upgrade la procesor. Si desi e procesor dual core de 35w am vazut unii care si-au pus procesor quad core de 45w fara probleme. De exemplu i7 3630qm. Ce se poate intampla daca faci asta?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti trebuie un power supply mai bun si cooling. Normal la un desktop poti sa faci upgrade cu acelasi fan, nu stiu la laptop. Dar nu conteaza ca grafica e cam aceeasi si la 5000, uhd etc. mai bine iti faci nVIDIA geforce now

| Skarr explică (pentru anonim_4396):

Tot Intel HD 4000 are și i7. Nu aia era idea. Și ce să fac cu GeForce Now. Voiam procesor quad core si doar i7 e quad corr

| Skarr explică (pentru anonim_4396):

Și ce să fac cu ge force now. Vreau 4 core uri ca sa nu mai stea procesorul in 70-100% și pe google cu mai multe tab uri că parcă degeaba am 16 ram daca am procesor așa slab.

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Daca nu ai de gand sa il fortezi cu jocuri, cred ca ar rezista racirea, cat si sursa.
Nu imi imaginez ca un 3630QM sa fie utilizat la maxim in chrome sau YouTube (daca nu ai de gand sa deschizi 3 clipuri 4K deodata).

Eventual investeste intr-un cooling pad de calitate, care sa miste suficient aer.

Eu as proceda cu totul altfel:
1. daca as avea pe el windows 10, ar fi nevoie de eliminarea bloatware-ului, pentru a salva fiecare picatura de energie, si pentru a reduce cautarile sau scrierile inutile pe HDD. (Cortana, telemetria, aplicatiile moderne ce se pot dezinstala, servicii inutile, totul de la Privacy pe OFF (in afara de camera si microfon), si altele... )

2. Sau as baga Linux Mint Mate 19.3 (x64), si o sa am un laptop ca nou, MULT mai sprinten.

Un SSD ajuta si el enorm, in caz ca nu ai, si unul de 256 GB nu e foarte scump.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skarr):

Https://www.game-debate.com/....../index.php

ai aici upgradeuri, cauta sa vezi, si instaleaza cpu z sa vezi exact ce chipset ai. Geforce now e pentru jocuri. Trebuie sa faci upgrade si la rami si sa iei pasta termo buna

| Skarr explică (pentru anonim_4396):

Eu am chipset hm76 express nu hm77.

| Skarr explică (pentru anonim_4396):

Ma rog placa de baza nu chipset. SI de ce sa fac upgrade la ram? Am 16 gb

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skarr):

Https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM76_Express.html
nu stiu cat de mult merita daca platesti 300 lei pe un i7 dar vezi tu, e risc mare sa nu mearga