| xSega a întrebat:

Am un laptop care se stinge în jocuri si nu, nu este din cauza încălzirii pentru că este curățat și are pasta schimbată, singurul joc care nu se închide este GTA 5 în rest si jocurile vechi de 10 care nu cer resurse multe îmi fac lapopul să se închidă, știe cineva care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| xSega explică:

Sau poti folosi pentru test, un program trial care care cere resurse mai multe, gen Autocad (versiunea completa, nu cea LT )
Il poti descarca de pe pagina oficiala.
Sau Archicad, la fel, il gasesti pe pagina Graphisoft, varianta trial 30 zile.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati:
- folosesti laptopul de pe baterie si acesta se descarca repede - conecteaza-l la curent cand te joci
- nu se stinge, doar ecranul, deci intra in "vegetare" (standby sau hibernare) - regleaza sau anuleaza setarile cand este pe alimentare cu curent (nu si ceea de la baterie! )
- ai ceva problema de soft

| NLS a răspuns:

Ce model de laptop este, care sunt principalele piese componente, si ce sistem de operare folosesti? Care sunt jocurile in care SE inchide? Sunt jocuri originale, de pe Steam, sau cu crack?

| xSega explică (pentru NLS):

Este un Sony vaio vpcf1, procesor i5 460m, placa video nVIDIA 425m 1gb si 6gb ram.
Mi s-a închis în nfs the run, nfs most wanted 2005, assassins creed black flag, tomb raider 2013, si mai sunt cateva, unele sunt cu crack iar celelalte cum ar fi assassins sunt originale

| NLS a răspuns:

A fost curatat de cineva care se pricepe cu adevarat? (nu conteaza ca nu e service autorizat, conteaza ca persoana care se baga in el sa stie ce face si sa conecteze toate mufele la loc cum trebuie)
Foarte ciudat, la prima vedere ai fi tentat sa crezi ca sunt probleme la placa video, (sau alta componenta interna, CPU, RAM, HDD) DAR daca sustii ca in GTA V merge normal, e deja fenomen paranormal.
Da ceva mesaje, erori, inainte sa iasa din acele jocuri, sau doar se blocheaza timp de 2 secunde si se face ecranul negru?

Eu zic, inainte sa il duci la un service, sa ii faci 2 teste.
In primul rand, testeaza stabilitatea sistemului sub stres. Pentru asta foloseste IntelBurnTest 2.54 (IBT) sau FFT-Z 3.1.2.126

Apoi ar mai fi necesar un test cu FurMark pentru placa video.
ATENTIE>
Daca setezi parametri de test foarte mari/ setezi timpul de test de ordinul zecilor de ore, stresezi inutil placa. Daca placa e functionala si racita corespunzator, garantat nu pateste nimic daca folosesti valori medii si un test de 1 ora.

Daca obtii bluescreen, il opresti/ dai restart. E semn ca sistemul are probleme cu racirea/stabilitatea, si trebuie dus la service.

| xSega explică (pentru NLS):

A fost curățat de mine laptopul, erori nu da de nici un fel, doar se face ecranul negru si sunetul care baloteaza timp de 2 secunde si se stinge, din ce am văzut pe forumuri este o problemă comună pentru modelul asta de laptop, dar nicăieri nu am găsit o soluție, o să încerc să folosesc programele pentru a-l testa

| xSega explică (pentru xSega):

Multumesc mult pentru ajutor, am gasit solutia pentru a nu mi se mai inchide in jocuri, am facut underclock placii video iar acum merge perfect. sarbatori fericite happy

| NLS a răspuns (pentru xSega):

Craciun fericit si tie!
Ce placa video e? Mai retii cumva, ce frecvente avea pana sa le cobori? Si cat ai lasat-o acum?
Daca te-ai dus prea jos, nu numai ca pierzi eficienta in GTA V, dar va merge si ventilatorul la turatii mai mari.

| xSega explică (pentru NLS):

Este un nVIDIA 425m 1gb, frecventa era la 560mhz si am redus o la 530mhz.

| xSega explică (pentru NLS):

E ok cat am redus frecventa?

| NLS a răspuns (pentru xSega):

Merge, credeam ca te-ai bagat mai tare in ea.
Daca default e 560 poti incerca sa- vezi cum reactioneaza la 540, si sa o lasi acolo daca e stabila si ruleaza acele jocuri. Pentru GTA V spun asta, altfel e foarte bine cum e acum.

| xSega explică (pentru NLS):

O să incerc, mersi pentru sfaturi, chiar te pricepi!

| xSega explică (pentru xSega):

Sau poti folosi pentru test, un program trial care care cere resurse mai multe, gen Autocad (versiunea completa, nu cea LT )
Il poti descarca de pe pagina oficiala.
Sau Archicad, la fel, il gasesti pe pagina Graphisoft, varianta trial 30 zile.

| xSega explică:

Înainte să se închidă baloteaza sunetul 2 secunde iar imaginea e neagră