| qlTlp a întrebat:

Am un laptop ceva mai vechi, nu e un laptop puternic, ideea e ca acum suna mult mai tare decat cand l-am cumparat, cand l-am cumparat aproape ca nu se auzea ( l-am cumparat acum 2 ani ) dar acum suna cam ca un calculator de tare, de la ce poate suna asa? Pot sa fac ceva in legatura cu asta?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Trebuie desfacut si curatat.
Operatia asta e necesara cam la 1, 5 ani, maxim 2.

Daca te pricepeai era deja desfacut, curatat si asamblat la loc, asa ca... tot ce iti ramane sa faci e sa il duci la un service/ magazin de calculatoare de cartier (de obicei cam toti se ocupa si cu reparatii).
Costa aproximativ 90-100RON.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice laptop are o parte mecanica -hardul, unitatea optica in rest nu are ce sa ce auda sau are si un ventilator care il raceste, praful din pacate este tras in el, se acumuleaza praf care face zgomot, trebuie curatat si schimbata pasta termo

| sierra1 a răspuns:

"ideea e ca acum suna mult mai tare decat cand l-am cumparat,"

nu e nimic ieșit din comun și nici scump de rezolvat. Ventilatorul cred că e "obosit" și de acolo e zgomotul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil este coolerul plin cu praf sau alta componenta si de asta suna asa.

| prodatory2k a răspuns:

Inseamna ca s-a depus praf si din cauza asta face asa. Incearca sa-l cureti

| TheAssasinShadow a răspuns:

Poate ai praf in laptop.