| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop cu memorie ram de 8gb dar trebuie sa instalez sistem de operare pe 64bit, daca instalez sistem pe 32 de biti (x86) sistemul imi vede (si foloseste) doar 4 gb, cica pot sa fac sa imi citeasca toti 8 GB ram pe versiunile de windows x86, daca stie cineva ast raspunsuri...laptopul este luat de pe emag si e la fel k asta http://www.emag.ro/......S0C.041... Multumesc

Răspuns Câştigător
| ahileintaiul a răspuns:

Poti sa faci un sistem x86 sa "vada" mai mult de 4GB, dar nu ii va folosi - e mai mult un artificiu, un "trick" nefolositor. Pt a folosi tot ram-ul ai nevoi de un OS pe 64 de biti. Nu vad de ce nu ai folosi un asemenea sistem de operare avand in vedere ca iti poate rula orice aplicatie pe 32 de biti fara probleme pe langa cele pe 64

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Windows xp vede doar 4 gb rami de ce pentru ca pe vremea aia nu exista asa ceva daca bagati windows 7 merge sigur acum cu sistemul 64 nu isi recomand ca cere multe programe cu licenta pe 32 mai bagi ceva crackuit