| XxVladxXDD a întrebat:

Am un laptop de la Acer de 5 ani.l-am mai dus la reparat de cateva ori si fix dupa ce s-a reparat iar nu mergea... Pur si simplu, imi arata logo-ul de la Acer si dupa aceea se facea ecranul negru luminat, un fel de gri mai inchis, am stat cinci minute si s-a inchis de tot. Nu stiu de la ce este ai nu mai am chef sa il duc la reparat, ce sa ii fac? Ps cum pot sa reinstalez windows-ul fara sa deschid laptopul, stie cineva? Cred ca e o componenta stricata dar nu stiu care... sad

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la pornire se vede ceva imagine (scris sau imagine) pe ecran, atunci nici procesorul, nici placa video nu este defect.
Poate fi insa supraincalzire daca sistemul de racire a CPU / GPU nu este montat corect si se supraincalzeste.
Cum am spus, trebuie testat sever, de un specialist cunoscator.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E posibil ca hard disk-ul sa aiba "Bad"-uri, dar pot fi si alte cauze.
Laptop-ul trebuie supus unor teste serioase, pentru a gasi sursa problemei.

| xPanth3r a răspuns (pentru Bula):

Poate fii hard disk-ul dus, adica sa aiba,, BAD,,-uri sau sa fie placa video dusa, adica sa nu mai duca mult si sa moara de tot, o alta cauza ar fi ca processor-ul sa nu fie blocat. Pentru mai multe informatii consulteaza un magazin de laptop-uri, telefoane etc.

| xPanth3r a răspuns (pentru Bula):

Bula poate fi din mai multe motive. Pana nu este vazut de un specialist... nu avem de unde stii.

| Bula a răspuns (pentru xPanth3r):

Asta am zis si eu.

| Bula a răspuns (pentru xPanth3r):

Daca la pornire se vede ceva imagine (scris sau imagine) pe ecran, atunci nici procesorul, nici placa video nu este defect.
Poate fi insa supraincalzire daca sistemul de racire a CPU / GPU nu este montat corect si se supraincalzeste.
Cum am spus, trebuie testat sever, de un specialist cunoscator.