| Maria1211 a întrebat:

Am un laptop Dell cu Windows 8.1 și de 2 zile nu mai merge sa activez wireless ul.
Pur și simplu nu se poate activa și, în orice caz, nu am modul avion activat.
Daca ma duc sa îl activez sub "Wi-Fi" apare "Dezactivat" dar e scris cu negru, vreau sa spun ca pur și simplu nu merge adică gen restul e scris cu alb dar aici apare ca și cum nu as avea ce sa ii fac, ca și cum îmi e interzis.
Va rog sa ma ajutați dacă știți cum și care este problema.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In primul rand identifica ce firma produce si cum se numeste placa wireless.
Fie cu
https://www.ccleaner.com/speccy/builds
fie cu
https://www.hwinfo.com/download.php

Verifica daca placa are driverul instalat >>>
Control Panel - Device Manager - Network adapters
--iar aici te uiti la numele placii (numele il identifici urmand pasii de mai sus)
Daca are un semn de exclamare rosu sau un triunghi portocaliu langa nume, e primul indiciu ca nu e instalat si placa nu functioneaza corespunzator.

Solutia>>> cauti driverul cel mai nou pentru modelul placii tale wireless pe pagina producatorului (INTEL, REALTEK, BROADCOM, sau etc) si il reinstalezi.

(daca identifici corect si complet modelul placii wifi, driverul ti-l gasesc eu, sau mai multi de pe aici)

DAR intai verifica daca ledurile modemului clipesc intermitent, inclusiv cel pentru wifi.

| Maria1211 explică (pentru NLS):

Am intrat acolo dar nu îmi dau seama care ar trebui sa fie numele plăcii, sunt foarte paralela cu chestiile astea laughing, dar în orice caz nu îmi apare niciun semn de exclamare acolo (aici știu la ce te referi ca am văzut într un video).
Daca se poate am putea vorbi pe Facebook ca să îți trimit poze cu ce îmi apare acolo sau nu știu poate înțelegi ce am vrut sa zic.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Am avut si eu o problema de genul anul trecut to pe windows 8.1 si am rezolvat-o stergand si reinstaland driverul pentru wi fi. WLAN Wireless Driver, asta ar trebui sa fie numele driverului.