| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Am un laptop Dell Inspirion 15 5000 si as vrea sa imi iau acest cooler de mai jos. Ce parere aveti? :
https://www.emag.ro/......DWBX49BBM/

Am fix 2 ani de cand am cumparat laptop-ul si niciodata nu am mai folosit cooler, credeti ca ar trebui sa ii fac si o curatare? nu prea l-am "forjat", am stat doar pe Facebook, Youtube si din cand in cand m-am uitat la filme. ce parere aveti? multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu vrei sa tragi spre unul de 17 inch sa-ti mai ramana loc, sau vrei sa fie "fix"? http://bit.ly/2C3Wn5k Testeaza temperaturile de la procesor, placa video cu Coretemp, gputemp si vezi daca sunt "normale" sau nu. Apoi te hotarasti daca necesita o curatare. Daca iti da aer extrem de cald afara, ai putea sa tragi concluzia ca "ar avea nevoie", dar nu intotdeauna e asta.

| lpavel a răspuns:

Daca nu ai facut altceva si nici nu vei face decat cele enumerate aici NU ai nevoie de cooler si nici de curatare inca vreo 3-4 ani! happy adica de cooler nu vei avea nevoie niciodata!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru NuStiuCeNumeSaPunFrate):

Pai asta ai uitat sa mentionezi inainte... happy Atunci DA, ai nevoie neaparat de cooler! cat despre curatare mai poti astepta cu ea vreo 2 ani, sau daca poti tu sa vezi daca trebuie curatat atunci curata-l daca nu poti, atunci mai asteapta cu ea ca nu cred ca s-a adunat prea mult praf in 2 ani de zile. La jocuri se incinge orice laptop sau pc, important sa nu depaseasca 80-85 de grade!

| lpavel a răspuns (pentru NuStiuCeNumeSaPunFrate):

Acum am observat... zici ca face si zgomot? ce fel de zgomot? denumeste acel zgomot!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru NuStiuCeNumeSaPunFrate):

Sunt 1001 programe care iti arata asta... de exemplu: MSI Afterburner! PS: sa nu-l folosesti pentru overclock ci numai si numai ca sa poti vedea temperatura placii video si a procesorului!