| sskrillex96 a întrebat:

Am un laptop Dell vostro 1520 cam vechi si am cumparat o baterie noua ca cea veche nu mergea deloc. Si cand am bagat-o in laptop imi arata 0% baterie si "plugged in. not charging"... Si inainte daca scot incarcatorul si bag mufa la loc se aprinde beculetul de la incarcare dupa care se stinge dupa 5 secunde. Deci bateria e buna, incarcatorul e bun, am incercat toate variantele de pe net, am dezinstalat driverele care dupa sau instalat singure, am curatat contactele, am creat un nou power plan si nimic. Cine ma poate ajuta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria noua vine gata incarcata, trebuie sa poata functiona cu el laptopul (cel putin un sfert de ora), FARA alimentatorul cuplat (acelasi lucru este valabil si la telefoane).

1. Daca nu functioneaza, trebuie incercat incarcarea timp de 3-4 ore, dupa care in mod normal este incarcat.
2. Daca nu functioneaza nici dupa reincarcare, atunci trebuie masurat cu voltmetru tensiunea bateriei si verificata starea circuitului de incarcare a laptopului (la un service). Doar masurand se poate afla starea bateriei si functionarea incarcarii.

| darkhell217 a răspuns:

S-ar putea sa nu fie bun incarcatorul, incearca totusi cu altul

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Bateria trebuie formatata