| dm96 a întrebat:

Am un laptop din Italia si anumite caractere de pe tastatura nu mi le afiseaza am butoane si cu 4 carectere si am incercat si cu shift si cu alt si ctrl dar nu afiseaza de unde pot schimba asta de exemplu pe un buton am semnele *]+ si acolada dar acolada nu o afiseaza indiferent de ce buton apas, ajutati-ma va rog

9 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Trebuie sa apesi ctl+ alt+tasta respectiva.de exemplu:ctr+alt+]

| pozeanimate a răspuns:

Schimba in italiana tastatura si ar trebui sa mearga cu shift
sau o alta limba
fiecare limba are butoanele ei cu caractere
de exemplu am tastatura in romana si uite, dau cu shift si cifra 4
¤
dar acum in engleza si tot combinatia shift si 4
$

| YoYo09 a răspuns:

Incearca alte butoane poate le vei gasi!

| E193264289CDEF a răspuns:

Asta mise intampla si mie

| dm96 explică (pentru E193264289CDEF):

Eu am nevoie mai mult de acolada decat * de sau + ca fac informatica la scoala

| DeyCj a răspuns (pentru dm96):

Nu prea ai ce face.Îs construite pentru italieni, deci trebuie să setezi tastatura pe IT ca totul să funcționeze normal.Asta se face din control pannel/regional and language(nu știu ce că nu mai țin minte) la Wingoz iar la Debiam și derivate din sistem/preferințe/opțiuni regionale și lingvistice.Succes

| Harcu_Aurel_1950 a răspuns:

Apasa consecutiv pe AltGr si shift(sageata sus) si apoiu pe tasta cu acolade
tastatura setata in italiana
succes

| Harcu_Aurel_1950 a răspuns:

AltGr si SHIFT consecutiv apoi tasta acolade
tastatura setata in italiana
succes

| Io_Petra_1981 a răspuns:

Ciao apasa Alt+123 { si Alt+125 }