| paul365 a întrebat:

Am un laptop Fujitsu Siemens amilo pi 2540 si cand il deschid nu incarca windowsul. Zice ca am o eroare de windows se restarteaza zice ca cauta problemele si cand dau sa le repare imi apare sigla windows si nu se incarca.Ce pot sa fac funda.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pentru a boota un cd sau dvd, trebuie ca prioritatea la bootare sa fie modificata din Bios sau cu ajutorul anumitor taste recunoscute de sistem (f8 sau altele asemenea). Depinde de la un sistem la altul. Cand dai restart la pc, pe ecranul negru apar o serie de informatii (rami, varianta de Bios) sau despre cum sa intri in Bios si chiar cum sa alegi prioritatea la bootare (fara a intra in Bios). Chiar daca imaginea se misca repede, cred ca tot se pot citi aceste instructiuni pe care ti le ofera sistemul. Spre exemplu, vezi daca iti spune ceva de tasta Delete sau alta tasta pentru a intra in Bios.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

De cand ai instalat sistemul de operare? S-ar putea sa existe fisiere corupte sau virusate care nu permit rularea Windows-ului. Si atunci, singura salvare e o reinstalare a sistemului de operare.

| paul365 explică (pentru dannyel86):

Windowsul il am aproape de un an dar din vara nu l-am folosit deloc.Am incercat sa schimb windowsul dar nu arare aia cu press key... sa buteze dvd sau cd.Ce pot sa fac?

| dannyel86 a răspuns (pentru paul365):

Pentru a boota un cd sau dvd, trebuie ca prioritatea la bootare sa fie modificata din Bios sau cu ajutorul anumitor taste recunoscute de sistem (f8 sau altele asemenea). Depinde de la un sistem la altul. Cand dai restart la pc, pe ecranul negru apar o serie de informatii (rami, varianta de Bios) sau despre cum sa intri in Bios si chiar cum sa alegi prioritatea la bootare (fara a intra in Bios). Chiar daca imaginea se misca repede, cred ca tot se pot citi aceste instructiuni pe care ti le ofera sistemul. Spre exemplu, vezi daca iti spune ceva de tasta Delete sau alta tasta pentru a intra in Bios.

| paul365 explică:

Cum intru in safe mode la modelu asta de laptop.

| Alexandru096 a răspuns:

Trebuie sa il schimbi, nu prea poti sa ii mai faci nimic.