| MarcuG15 a întrebat:

Am un laptop HP 250 G5 Notebook PC.L-am cumparat prin ianuarie-februarie si am observat ca se incinge foarte tare, dar am uns eu ventilatorul de cateva ori cu un ulei pentru piese si cand ma joc pe el se mentine in 85-87 de grade, cateodata sta constant la 97 de grade. Aici vorbesc doar de procesor, placa video ajunge si ea pe la 89 de grade cateodata. Am tot amanat, spunand ca mai merge asa, dar mi-am dat seama ca nu e bine deloc ce fac.Atat cu backstory-ul. Ideea e ca vreau sa dau comanda de 4gb ddr4 si de un ventilator nou si probabil imi trebuie si o pasta termo-conductoare noua, dar atat pot sa fac si eu rolling on the floor.Nu ma pricep si nu stiu ce sa cumpar...nici nu stiu cum sa caut.Pagina HP pentru informatii:https://support.hp.com/za-en/document/c05078579.
Eu am modelul cu i5 6200, amd radeon r5 si am 1
placa de 4gb pe care sunt scrise urmatoarele: MTA4ATF51264HZ-2G3B1 1649
4GB 1RX16 PC4-2400T-SC0-11
Product of CHINA DPAH1Y6001
Pe langa scriirile de mai sus se afla si un logo, un M in mijlocul unui inel.Pe spatele placii scrie asa:
RAM 4096 D/C:7J16C0
SPS:820569-005
CT: RFUCR
7JTF568NP
Pe ventilator scrie SPS-813946-001,Date Code:7J16C0
Ma puteti ajuta cu ce vreau sa cumpar?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

M si inelul, arata ca e vorba despre RAM de la brandul Micron.
(Conteaza si brandul pentru a rula in Dual Channel.)

DAR mai mult conteaza frecventa, latenta, si voltajul.

LE afli pe toate instaland si ruland CPU-Z (te uiti la tabul SPD) sau HWinfo (apesi Run si te uiti direct in fereastra System Summary)

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.90-en.zip

(poti scoate varianta Portable, x64)
https://www.hwinfo.com/download/

Iar ventilatorul il cauti pe eBay sau Amazon, dupa acel cod.

In magazine clasice nu o sa-l gasesti, decat probabil la un service "de cartier" dintr-un oras de talie mare, DACA vor sa-l comande ei pe Amazon si sa ti- l aduca. (Ei comanda probabil mai multe piese de la acelasi furnizor...au deja legaturi, cunosc magazinele serioase...)

Pentru pasta termica, recomand Arctic MX-2, Arctic MX-4, Noctua NT-H1, Noctua NT-H2, Thermal Grizzly Kryonaut
Eu personal folosesc MX-2, se lucreaza foarte usor cu ea, avand vascozitate optima.
Cu Thermal Grizzly obtii cu aproximativ 2 grade mai putin, insa e un chin sa o aplici.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa joci, cumpara-ti un calculator stationar (PC), cu memorie si ventilatie suficienta.
Te costa mai putin, sau la acelasi bani poate fi mult mai performant.