| Razvan_Steffan_1992 a întrebat:

Am un laptop HP cu I5 2,5Ghz cumparat nou acum 5 zile si imi merge foarte foarte greu se blocheaza pe browser/programe, imi merge sacadat si nu stiu de ce, nu am instalat programe aiurea si multe. Am toate update-urile facute, am luat si antivirus avast am facut toate scanarile si degeaba. Da-ti-mi niste sfaturi. Funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andrewquq a răspuns:

Daca folosești Chrome, de asta îți merge încet. Este un browser care necesita multe resurse. Nu este neapărată nevoie sa schimbi browser ul, eu tot Chrome folosesc. Poți să te uiți daca laptop ul suporta upgrade ul memoriei RAM și să mai adaugi ceva (8gb îți recomand) și un SSD ajuta foarte mult sistemul sa se miste mult mai repede.
Despre programe nu știu ce să spun. In orice caz, nu fă upgrade ul până ce nu ești sigur că laptop ul funcționează corect, adică nu are vreo defecțiune din fabrică

1 răspuns:
| AlexDarius3 a răspuns:

Probabil stai prost cu memoria RAM si cu memoria de pe Hard Disk/SSD. Deschide TaskManager printr-un click dreapta pe bara de jos si selectand "Start Task Manager". Vezi cate programe incep odata cu pornirea laptop-ului. Normal ar trebui sa fie 5 sau 6, daca vezi ca sunt multe programe care se deschid odata cu sistemul de operare ar fi bine sa opresti cateva cu click dreapta si end task. Poti sa cauti pe google ce program e bine sa il lasi si care nu.