| Chicos_George_1991 a întrebat:

Am un laptop HP G62 a05sq(are aproape 3 ani) cu procesor AMD AthlonTM II Dual-Core P320 2.1GHz.I-am schimbat pasta termoconductoare acum 2 saptamani.Am folosit Arctic Silver 5.Atunci cand il solicit prea mult mi se supraincalzeste si se inchide.Inainte de a schimba pasta termoconductoare mi se incingea laptopul dar nu se inchidea.Care ar putea fi problema?

10 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

La ce temeratura maxima ajunge? Iti recomadam sa mergi la un service autorizat pentru a nu risca sa faci ceva gresit. Succes! http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| Chicos_George_1991 explică (pentru laptopnews):

Cand il folosesc doar pentru filme, muzica, un joc ce nu cere multe resurse(gen stronghold) si cu browserul deschis mi-l tine la o temperatura de 40-45°C.Asa nu se incinge si nu mi se inchide.Am citit ca tipul asta de pasta termoconductoare are nevoie de timp pana sa lucreze la parametri normali(100 cicluri incalzire-racire).Sa mai astept?

| suffarstar a răspuns:

Probabil nu ai pus racitorul la loc cum trebuia.Verifica temperaturile cu un program.

| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

Verifica daca nu cumva ai uitat sa ii conectezi coolerul, se mai intampla

| Catalin_Alin_1991 a răspuns (pentru Chicos_George_1991):

Verifica daca suruburile sunt stranse bine si daca ai aplicat corect pasta, atat procesorul cat si radiatorul trebuiesc sterse inainte de a aplica pasta... aer sufla?

| Chicos_George_1991 explică (pentru Catalin_Alin_1991):

Sufla da.E totul bine facut.M-am luat dupa un tutorial de pe youtube si am facut tot cum facea si cel de acolo.Laptopul merge, asa cum am zis, dar numai cand nu e suprasolicitat.

| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

Ceva sigur se intampla acolo, desfal iar, scoate-i toate mufele, si punele inapoi atent si strange toate suruburile destul de tare, si, plus de asta, curatai ram-ul, banuiesc ca procesorul nu l-ai scos din soclu nu?

| Chicos_George_1991 explică (pentru Catalin_Alin_1991):

L-am scos.Cred ca o sa mai astept putin. Poate incepe pasta termoconductoare sa lucreze mai greu.Am citit ca are nevoie de 100 de cicluri incalzire-racire pana sa intre in normal.

| Catalin_Alin_1991 a răspuns (pentru Chicos_George_1991):

Nu are nici o treaba pasta atat timp cat e aplicata bine, ferifica daca nu cumva i-ai indoit vreun pin procesorului sau soclului... e alta varianta