| continutfragil a întrebat:

Am un laptop Hp G62, de aproximativ un an și vreo 4 luni. Problema este că scoate un sunet cam urât, mai ales atunci când îl deschid, gen un avion care tocmai decolează, plus că se încălzește cam tare, chiar s-a și închis de câteva ori din cauza asta. Mai nou, bateria nu mai ține foarte mult și apare o avertizare, un x roșu: Luați în considerare înlocuirea bateriei.
Ei bine, întrebarea este, ce-i de făcut? Se poate remedia problema în vreun fel și dacă da, se merită sau ar trebui să-l pregătesc de înmormântare? Totuși, mi se pare cam ciudat, având în vedere că știu că viața unui laptop ar trebui să fie mai lungă... Mulțumesc! ^.^

4 răspunsuri:
| CrazyRat a răspuns:

Ii vorba ca s-a acumulat praf inauntru la cooler si trebuie desfacut si curatat + sa aplice pasta termoconductoare de preferat, unde este nevoie (daca ai garantie la el til rezolva baieti de unde l-ai luat numa sa specifici ca ai problema cu temperaturile)

Bateria de preferat sa o schimbi cu una noua. Dupa cum a spus si @Dezent cand esti acasa bateria o scoti si il ti la priza asa bateria nu va fi expusa la temperaturi mari, la probleme ce le-ai spus ca le ai laptop-ul ajunge undeva pe la 80-100 grade celsius care bateria ca orice baterie expusa la caldura mare moare cu timp-ul fata de una care sta 70-100% din timp la temperatura camerei(deci iti dai seama si tu). Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bafta si ai grija.

| pcmhz a răspuns:

Cea mai simplă metodă este să foloseşti aspiratorul cu duza îngustă pe care o treci peste toate fantele / grilele de aerisire (spate şi lateral).

Dacă fenomenul zgomotului nu dispare după restart, persistă (zgomotele), trebuie să mergi cu el la service pentru o curăţenie internă.

Bateriile au în general 1 an garanţie aşa că după 1 an şi 4 luni, foarte posibil să apară probleme şi să trebuiască înlocuită.

| Dezent a răspuns:

In primul rand, daca ai folosti laptopul conectat la priza (cu bateria in el) viata bateriei scade dramatic deoarece se incalzeste si o strica.Cand esti acasa, scoate-i bateria si tine-l la priza. Daca vrei sa ''remediezi'' trebuie sa-i cumperi alta baterie..care este destul de scumpa..mai bine iti cumperi alt laptop..parerea mea.

| This2Is2Andy a răspuns:

Si laptopul meu a patit chestia asta exact la fel. Dul la reparat, la o curatare. Probabil are praf la baterie. Eu asta am facut si acum merge de minune! Sper ca ti am fost de ajutor!