| Cebraxo a întrebat:

Am un laptop Lenovo IdeaPad S145-15IWL si microfonul incorporat nu merge, de asemena cand folosesc alte microfoane se aud foarte incet. Ar putea fi o problema de la drivere?

Răspuns Câştigător
| viavo a răspuns:

Salut! Da, poate sa fie o problema ca driverele, dar poate fi defecta si mufa mama sau chiar o defectiune la placa audio. Descarca driverpack de pe net si alege modul avansat si selecteaza doar driverul pentru sunet. Daca nu funcrioneaza nici dupa instalare inseamna ca ai o defectiune fizica. Ce fel de mufa jack ai? Este comuna sau separata?

| Cebraxo explică (pentru viavo):

Mufa jack e comuna

| viavo a răspuns (pentru Cebraxo):

Si adaptor ai?

| viavo a răspuns (pentru Cebraxo):

Fara adaptor separator nu poti sa pui microfon extern.

8 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Click dreapta pe difuzorul din dreapta jos de langa ceas
"Open Sound Settings"
in dreapta sus
"Sound Control Panel"
in ce apare, tab-ul Recording
du-te pe microfon, apoi in dreapta jos properties
tabul levels, da tot la maxim si bifeaza boost daca ai asa ceva!

| Cebraxo explică (pentru JicaContra):

Am facut asta si nimic

| JicaContra a răspuns (pentru Cebraxo):

Atunci ai microfon de rahat, si singurul mod in care poti sa confirmi asta e sa il bagi in altceva si sa vezi cum merge acolo

BTW, ai cumva un realtek control panel pe undeva si microfonul e declarat line-in, in loc de microphone?

| Cebraxo explică (pentru JicaContra):

E microfonul integrat din laptop

| JicaContra a răspuns (pentru Cebraxo):

Nasol atunci, intr-adevar ar putea fi problema de drivere