| Alina090694 a întrebat:

Am un laptop Lenovo t410 si azi, dintr-o data, a inceput sa faca un sunet ca si cum ar tasta singur si, plus de asta, tasteaza continuu cilck dreapta. Nu raspunde la nici o comanda si s-a intors singura imaginea desktop-ului orizontal si se schimba fundalul singur. Cu alte cuvinte, laptop-ul a luat-o razna. Aveti idee de la ce ar putea fi? Si ce pot sa ii fac? Multumesc frumos anticipat!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi din mai multe cauze.
Cel mai probabil: s-a blocat o tasta la tastatura sau mpuse /touchpad defect.
Tastatura blocata se poate rezolva prin apasarea repetata ale tuturor tastelor, pe rand, cand tastatura este in pozitie verticala (mai ales tastele care par lipite).

Ca rezolvare temporara, se pot elimina din Device Manager tastatura si /sau touchpad-ul, folosind tastatura si mouse extern conectat prin USB.

| Denis2018 a răspuns:

Ar fi bine să-l duci la un service!