| DaltonCastle a întrebat:

Am un laptop mai vechi care scoate sunete urate când îl aprind iar dacă îl utilizez mult sau deschid multe aplicații / pagini de pe Chrome se închide.
I s-a mai întâmplat cuiva?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

E dus ventilatorul si se incalzeste prea tare. Service si se rezolva.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie curatat de praf, eventual schimbat si ventilatorul procesorului.

| dge18 a răspuns:

Posibil să fie de la hdd ( hardisk drive) din cauza uzării a început să îți facă fițe dar nu este exclus că poate are mizerie în el și înnebunește placa de bază încingând-u-se. Trebuie să îl cureți și să schimbi pasta termală de pe procesor! Ai să simți diferente după ce faci asta. De curățat ar fi ok să nu folosești un aspirator, pentru că își suge componente de pe placa de baza (asa a patit un prieten) trebuie ori un compresor ceva, ori o pensulă foarte sensibilă și spray de contact să nu se întâmple ceva la circuite.
Spor la treabă laughing

| NLS a răspuns:

Ai verificat temperaturile cu GPU-Z in timpul unei folosiri moderate (4-5 TAB-uri de YouTube)?
Ce procesor si cat RAM are?
Cat despre zgomote, poate fi fie de la un HDD pe duca, fie de la ventilator.
Cand atinge un anumit prag de temperatura, sistemul se opreste automat, pentru a proteja procesorul.

De cat timp il ai?
A fost curatat vreodata de praf?
L-ai folosit pe pat, asezat pe vreo patura?

| eumareom a răspuns:

Poti sa il duci in aproape orice service. Probleme cu sunetul sunt ori de la ventilator, ori de la hard disk, elemente mobile. Daca e un laptop vechi, e destul de normal sa patesti asa ceva. Eu am reusit sa salvez, acasa, un laptop vechi de 11 ani, de clasa medie spre buget, care abia se mai deschidea, doar de dragul de a o face.

| DaltonCastle explică:

Menționez ca nu vreau să-l duc la service decât dacă nu îmi pierd tot din el, am multe fișiere importante de la muncă