| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop mic Asus care a stat iarna asta in masina si nu mai merge bine.
Bateria tine ca la inceput dar nu se mai deschide bine.
Trebuie sa ii dau f2 si prima data se deschide foarte greu, se blocheaza, trebuie sa il inchid din buton si a doua oara se deschide ok, merge normal.
Stie cineva ce se poate duce din el?
Are baterie din aia cum au unitatile pe placa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz trebuie apasat F1, sa re-incarce BIOS-ul salvat.
Probabil s-a intamplat ceva cu continutul programului BIOS (de exemplu: bateria CMOS slaba) si acesta s-a deteriorat.
Semnalment concret de baterie CMOS stricata este daca data si ora s-a dereglat si sunt cele de la fabricarea laptop-ului.

Schimbarea bateriei CMOS la unele laptop-uri poate fi dificila sau chiar imposibila, mai ales in conditii de acasa, se catre un amator.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Are baterie din aia cum au unitatile pe placa?"

baterie cmos, da

Bula
| Bula a răspuns:

Scrie aici, ce mesaj scrie cu F2, la pornire!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Please enter setup to recover bios setting
press f1 to run setup
press f2 to load defeault values and continue