| alexpif a întrebat:

Am un laptop MSI GT780 DXR si vreau sa ii fac o imbunatatire privind placa video.
Laptopul are procesorul i7-2670qm si placa video e GTX 570M.
Cu ce placa as putea sa o inlocuiesc?

3 răspunsuri:
| Kreisegger a răspuns:

Salut, placa video nu poate fii schimbata la nici un laptop, deoarece este lipita pe placa de baza la fel ca si procesoru, nu poti sa o schimbi, singurele imbunatatiri hardware pe care poti sa ii le faci la laptop este sa adaugi memorie RAM sau sa schimbi HDD sau SSD cu altceva.

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Nu mai ai cum sa o inlocuiesti. placa grafica este ca un procesor lipit de placa de baza a laptopului si procesorul la fel. Trebuie sa iti cumperi un alt laptop.

| alexpif explică:

Placa este dedicata, merge scoasa, este tipul mxm 3.0, și de asemenea, pot schimba și procesorul, dar nu are rost fiindcă ceva mai bun nu mi se potrivește pe socket.