| Stelian2015 a întrebat:

Am un laptop nou de la eMAG. De ce mi se incalzeste foarte tare acumulatorul laptopului cand il pun la incarcat?

1. e fierbinte fiindca folosesc laptopul in timp ce e la incarcat?
2 mi se descarca foarte repede cam in 3 ore, e normal a; a ca un laptop nou deloc ieftin sa ma tina atat de putin?

3 am respectat instructiunile din manualul sau, asa ca nu vreau critici ca nu l-am tinut prima oara la incarcat cat a trebuit sau ca nu am facut formatarea bateriei, repet am urmat instructiunile
4 unii colegi lucreaza cu el conectat la curent, dar al meu se supraincalzeste acumulatorul.
am bateria incorporata nu se poate lua afara.

Ceva sfaturi care sa ma ajute?

Răspuns Câştigător

1.Daca folosesti laptopul in timp ce se incarca, clar acumulatorul se va incalzi foarte tare deoarece acumulatorul consuma curent pentru a mentine laptopul pornit si pentru a incarca tot odata si bateria.
2.Un laptop bun tine 3 sau mai multe ore incarcat. Nu trebuie sa iti faci griji. Laptopul meu tine abia jumatate de ora si este perfect normal.
3.Ai facut bine ca ai urmat instructiunile din manualul sau, nu trebuie sa te invinuiesti cu nimic din aceasta cauza.
4.Te-ai gandit ca unii colegii scot bateria si folosesc laptopul numai de la incarcat? In cazul tau bateria este incorporata si nu o poti scoate pentru a lucra doar cu laptopul conectat la priza.

Sfaturi:
-asteapta pana se incarca laptopul si lucreaza cu el pana se termina bateria; tin sa te anunt ca unele baterii pot sa-si piarda din capacitate si la fiecare reincarcare sa scada capacitatea sa;
-te-ai gandit sa-ti montezi un cooler USB pe acumulator? Stiu pare cam anormal, dar o data pus iti va raci cat de cat acumulatorul;

Mult succes! happy

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Fiecare laptop face la fel așă că stai liniștit.

| K0sti a răspuns:

Asta e, nu ai ce face! Nasol e altceva... dusmanul acumulatorilor Li-Ion si Li-Polymer este caldura, asta le omoara rapid!

| WaterDrop a răspuns:

Este perfect normal tot ce ai spus tu. Pune acumulatorul pe o bucata de gresie si flisa ca sa stea putin mai rece.