| DianaRt a întrebat:

Am un laptop Sony Vaio cu Windows 10. Inițial l-am cumpărat cu Windows 8. In fine, am probleme cu deschiderea lui. Se deschide foarte greu si reacționează foarte greu la orice comanda. Ce as putea face sa il resetez complet? Sa șterg toate documentele si aplicațiile fără a intra in ele (merge foarte greu si nu pot)? Help

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Dezactiveaza servicii tip spy
dezactiveaza programele ce starteaza odata cu sistemul de operare
desfragmenteaza hdd
curata tot din browsere
activeaza startarea rapida
fa o scanare cu AdwCleaner si cu Malwarebytes
personalizeaza efectele vizuale
administreaza memoria virtuala in cazul in care ai pana in 4 gb de ram.
daca faci tot ce am zis si nu ai defect vreun component fizic, ma refer in special la hdd, ar trebui sa vezi un schimb major in functionare.
reset nu iti face optimizarile respective.

3 răspunsuri:
| ScortSyndicate90 a răspuns:

Ce specificatii si ce windows ai? Uita-te in task manager si vezi ce se utilizeaza cel mai mult! De obicei viteza slaba la orice pc se datoreaza hdd ului care daca este foarte low end se misca precum o caruta cu un cal schiop sau datorita ramului insuficient! In ziua de azi trebuie sa ai de la 4gb ram in sus..deja 4gb ram este putin pentru zilele astea

| DianaRt explică (pentru ScortSyndicate90):

Am spus ca am Windows 10, am intrat de mai multe ori in task manager am oprit tot (nici nu prea aveam programe), tot ce ocupa in "procesare" este sistemul, si alte programe ale laptopului, la start nu am nimic pornit, am dezactivat tot

| ClaudiuXC a răspuns:

Reinstaleaza windows ul