| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Sony Vaio si de ieri de fiecare data cand il deschid imi apare alb pe negru in coltul din stanga urmatorul mesaj: SMART Failure Predicted on Hard Disk.
WARNING Immediately back-up your data and replace your hard disk drive. A failure may be imminent.
Press F1 to continue.
Apoi dupa ce deschid windows-ul imi apare acelasi mesaj la intervale de 10-15 minute.
Ce s-a intamplat de fapt? Si ce trebuie facut?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Te atentioneaza ca hardul este pe moarte si te roaga sa iti salvezi datele persoanale si sa inlocuiesti hardul cat mai repede.

| Sly a răspuns (pentru Intruder19):

Deci trebuie neaparat inlocuit? Nu se poate repara sau curata cu un soft, program. ceva?

| Intruder19 a răspuns (pentru Sly):

Poti incerca sa rulezi de pe un stick hdd shreder care de fapt este un low level format ce dureaza in jur de 24 de ore iar daca ai bad-uri logice o sa le rezolve.

http://www.miray-software.com/products/applications/hdshredder.html

Totusi daca nu ai probleme in windows ca freezuri, lag etc. e posibil sa fie o eroare de citire.