| qKiiddaXD a întrebat:

Am un Lenovo A6000. Aseară mai avea 14% baterie mi se pare, și nu găseam încărcătorul și l-am lăsat așa toată noaptea. Dimineață când am vrut să stau pe el nu se mai deschidea... Și l-am pus la încărcat, arăta acolo imaginea aia cum că se deschide... S-a deschis, arăta 0% baterie, după s-a închis. Am scos bateria, am băgat-o la loc, și iar a făcut așa. Până la urmă s-a deschis, arăta 91% baterie, a mers bine, dar după max 4-5 minute s-a închis.
CE MĂ FAC? crying

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să-l lași să se încarce închis, iar apoi dacă problema persistă apelează la un service autorizat.Succes

| halogen001 a răspuns:

Bateriile Li polimer descarcate prea mult, nu se mai incarca si nu mai tin suficient curent in ele - le scade capacitatea, rezistenta interna si trebuie inlocuite.
In mod normal bateriile au circuite de protectie care sa le opreasca pentru a nu se descarca de tot.

Se poate incerca folosirea in continuare in mod normal (incarcare - descarcare). Daca tine prea putin si nu isi revine dupa cateva incarcari descarcari, atunci trebuie schimbata bateria.

Ca sa nu se descarce prea mult in cazul in care circuitele de protectie nu-si fac datoria, imediat ce ajunge la 15% trebuie pus la incarcat, iar daca acest lucru nu e posibil, mai bine se inchide telefonul de tot, altfel se bateria se descarca incet dar sigur mai mult decat trebuie.