| CuB2 a întrebat:

Am un leptop Asus X50N si nu imi mai functioneaza placa de baza sunt curios daca trebuie sa caut neaparat o placa de paza de acelasi fel sau ar merge si de la alte modele exemplu: Acer X50R sau X50Z sau spuneti-mi va rog un medel de leptop compatibil cu Acer X50N.Ofer funda

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca s-a dus placa de baza mai ai o optiune-aruncal la gunoi.Cum sa pui alta placa de baza? Tu probabil crezi ca asta este desktop sau ce? Placa debaza are oanumita forma, are anumite conectii facute acolo unde sitn facute, iar daca incerci sa pui alta placa de baza cum crezi tu ca o sa se potriveasca? Deci nu mai fi curios, mai bine ai gindi nitel.Nici daca ai placa de baza tot Asus de la alte modele nu merge.Ce merge este tot o placa de baza exact de la modelul tau, deci exact aceiasi placa de baza. Daca nu ai asa ceva faci cum am spus arunci trotineta lagunoi si cumperi alt laptop.Nici o alta placa de baza nu este compatibila cu ceai tu.Cauta aceiasi placa de baza, altfel nu ai ce sa faci.Si nu prea inteleg ce spui la sf model de laptop compatibil cu Acer X50N,ce inseamna asta? Nici un laptopnu este compatibil cu un alt laptop.Adica sa iei ceva de la unul sa mearga la celalant.DOar daca este exact acelasi model in rest nimic.Ce este compatibil de la un laptop la altu ar fi hard discul atit si nimic mai mult.Si asa ar mai fi memoria ram daca este de acelasi tip si aceiasi viteza sau placa de baza sa suporte ramu de la alt laptop deci sa suporte orice tip de ram si de orice viteza.Insa asa pe nestiute singura piesa compatibila ar fi hard discul.Cineva iti explica ca nu stiu ce placi debaza se potriveste in nu stiu cecarcase. Vorbeste balarii crede-ma. Daca te uiti la un model sau ladoua modele vei vedea ca mufele, conectiile si asa mai departe sint asezate in alta parte.Si atunci cum poti spune ca se potriveste? Naspa.Cauta placa ta de baza si aia stii sigur ca se potriveste. Apoi poate laptopul tau are procesorul sudat cum adica sal poti folosi la alta placa debaza? La celemai multe laptopuri asaeste video, procesor tot sint sudate, mai putin hardul, memoria si wi-fi.

| orb1t4l a răspuns:

Diferenta consta in chipset si in tipul adaptorului grafic integrat. De asemenea, X50Z suporta procesor AMD Althon 64 X2 (sau alt procesor pe acelasi socket - atentie si la FSB maxim suportat! -), X50R suporta Intel Pentium T2130, iar X50N are AMD Athlon 64 X2 TK-53.

Pe scurt, orice placa de baza de pe modelele X50 X50V X50M X50N X50RL X50VL este compatibila cu sistemul ("se potriveste in carcasa") cat timp procesorul pe care il deti este compatibil cu placa de baza in discutie. Ca memorie RAM, toate ar trebui sa fie DDR2, iar HDD-ul pe SATA.